Maailm

Hawaii vulkaan köhib välja külmikusuuruseid kivikamakaid (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 17. mai 2018 20:15
Maakoore sisse tekkinud lõhedest pritsib välja laavat.Foto: Reuters/Scanpix
Kilauea vulkaan, mis kaks nädalat tagasi laavat ja tuhka purskama hakkas, loobib nüüd oma sisemusest välja suisa külmikusuuruseid kivitükke. Võimud hoiatavad nii kohalikke kui turiste, et olukord võib veel hullemaks minna.

Laavavoolud on hävitanud kümneid kodusid ja mitusada inimest on evakueerunud. Hawaii saarel (Hawaii saarestiku suurim saar kannab osariigi ja saarestikuga sama nime - toim.) asuv Kilauea vulkaan köhib tuhka välja kuni 3 kilomeetri kõrgusele. Tuhapilv jäi isegi rahvusvahelise kosmosejaama ISS kaamerasilma. Ka on Hawaii saart mitu korda raputanud maavärinad magnituudiga kuni 4,4. Värinatest ja vulkaanipursetest maakoore sisse tekkinud lõhedest pritsib välja laavat.

Neljapäeva hommikul lendas Kilaueast välja järjekordne tuhapilv. Vulkaanituhk on tervisele äärmiselt ohtlik, lähedalasuva looduspargi töötajad evakueeriti ning elanikel, kelle kodude kohale tuhk võib jõuda, soovitatakse varjuda.

Uudishimulikel soovitatakse siiski eemale hoida Foto: Reuters/Scanpix

Vulkaani sisemuses toimuvad plahvatused lennutavad õhku ka suuri kivitükke ja -lahmakaid. Vulkaani kraatrist mõnesaja meetri kauguselt leidsid teadlased kuni 60 cm suuruseid kivitükke. Eksperdid hoiatavad, et kivijurakad, mida vulkaaniplahvatused laiali loobivad, võivad olla kuni 2meetrised ning lennata kuni kilomeetri kaugusele, vahendab BBC. Mõned leitud „kivipommid“ on sama suured kui köögis leiduvad kodumasinad.

Kivitükid, mis Kilaueast välja on lennanud Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

04.05.2018
Droonivideo paljastas Kilauea suurimas kraatris muret tekitavad praod
22.04.2018
HAWAII HIRMUL: laava jõudis elektrijaama lävele
21.04.2018
GALERII | Olukord Hawaiil on jätkuvalt kriitiline, teatati ka Kilauea esimesest ohvrist
18.04.2018
VIDEO | Kilaueal toimus võimas purse, tuhapilv on tõusnud 9 kilomeetri kõrgusele