NÕIDADE OHVER: 15aastasel albiinopoisil Pendo Sengeremal raiusid Tansaania nõiad maha parema käe.  (Reuters/Scanpix)

Lääne-Aafrikas viisid pühapäeva öösel relvastatud mehed endaga kaasa viieaastase albiinotüdruku Djéneba Diarra. Hiljem leiti mošee lähistelt tüdruku peata surnukeha, vahendab Spiegel Online. 

Kuritegu pandi toime Fana külas, 125 kilomeetrit Mali pealinnast Bamakost põhja poole. Uurijate versiooni järgi oli see rituaalmõrv. Ka Lääne-Aafrika albiinoliidu peasekretär Mamadou Sissoko on pärast sündmuskohal käimist uurijatega sama meelt. Djéneba Diarra oli albiino ehk nii-öelda valge neeger, kellel geneetilistel põhjustel puudub silmades, nahas ja juustes täielikult või osaliselt värvipigment.

Albiinod eristuvad väljanägemiselt Musta Mandri tavaelanikkonnast. Rahvapärimustele toetudes usuvad nõiad, et nende kehaosi saab kasutada riitustes, mis toovad kundedele edu armastuses, elus ja rahaasjades. Muu hulgas kasutatakse albiinode kehaosi kaevandus- ja kalandusettevõtete edendamiseks. Peamiselt aga kasutavad nõiad albiinosid rikkust toovate jookide valmistamisel. 

Seetõttu elavad albiinod Mustal Mandril pidevas surmahirmus ning ikka ja jälle tuleb sealt uudiseid, mis räägivad rituaalsetel eesmärkidel röövitud ja mõrvatud albiinodest.

Djéneba Diarra rituaalmõrv vallandas Fana külas rahutused. Protestiks süütasid külaelanikud kohaliku politseimaja. Politseinikele heideti ette, et nad ei kaitse külaelanikke piisavalt. Albiinoliidu peasekretär Mamadou Sissoko peab võimalikuks, et värske rituaalmõrv on seotud eelseisvate presidendivalimistega, mis toimuvad Malis 29. juulil. 

Malist on pärit tuntud laulja Salif Keita, kes on samuti albiino. Seetõttu nõuab ta juba aastaid Aafrika albiinodele paremat kaitset.   

Jaga artiklit

21 kommentaari

A
Arhivaar  /   11:44, 18. mai 2018
No kui ikka on tegemist vanaaja traditsioonidega, siis ei peaks nii hukkamõistvalt suhtuma. Meil on ju ka Vabaõhumuuseum?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis