Eesti uudised

Riigikogulased: VEB Fondi tõttu tekkinud kahju tuleks heastada (28)

Toimetas Triinu Laan, 17. mai 2018, 14:15
Toomas Kümmel kirjutas 2016. aastal VEB fondist raamatu "VEB fond kadunud raha". Foto: Teet Malsroos
Riigikogu pidas tänasel istungil olulise tähtsusega riikliku küsimusena arutelu teemal „Riikliku vastutuse probleem VEB Fondi juhtumi põhjal“. Ettekandjad pidasid vajalikuks VEB Fondi tõttu Eesti ettevõtjatele tekkinud kahju heastada.

Õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid ütles, et VEB Fondist on vaja rääkida, sest juhtunu kohta on siiani küsimusi. „See tont käib meile järgi, see käib järgi Eesti riigil, poliitikutel ja sellele tuleks ükskord punkt panna,“ sõnas Karilaid. Ta ütles, et uue põlvkonna poliitikutel on võimalik anda oma hinnang toimunule ja võtta vastutus ettevõtjate ees. „Ettevõtjate rahaga päästeti Eesti kroon ja pangandus. Täna, Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval on lõpuks aeg leida ka ettevõtjate jaoks väärikas ja õiglane lahendus,“ ütles õiguskomisjoni esimees.

Samal teemal

Vandeadvokaat Indrek Leppik kirjeldas ettekandes oma tööd VEB Fondi kaudu rahast ilma jäänud isikute huvide kaitsmisel alates aastast 1997. „Neile sertifikaadiomanikele, kes on kandnud seni maksumaksja koormat enda õlgadel ja panustanud Eesti oma valuuta ja rahandussüsteemi stabiliseerimisse, on võimalik raha tagasi anda. Teie kätes on selle olukorra lahendus,“ ütles Leppik Riigikogu liikmetele.

SA VEB likvideerija Rein Järvelill leidis oma ettekandes samuti, et peaks heastama kahju neile juriidilistele isikutele, kes kandsid VEB Fondis kahju. Järvelill tegi Riigikogule ka ettepaneku tugevdada järelevalvet Eesti Panga tegevuse üle. „Eelkõige määrata Eesti Panga nõukogusse inimesed, kes on pädevad juhtimises ja võimelised sisuliselt aru saama eksperdi tasemel keskpangas toimuvast,“ ütles Järvelill.

Eesti Panga audiitor Henn Oit andis ülevaate keskpangas viie aasta eest valminud auditist, millega suudeti tema sõnul üsna hästi taastada see, mis VEB Fondi nõuete ja kohustustega toimus, kuid ei suudetud tuvastada, miks nii toimus. Oidi sõnul tuvastas Eesti Panga audit, et valeandmetega kiri loodi tõepoolest Eesti Pangas. „Miks ja kelle algatusel kirja ebaõiged andmed sattusid, seda audit tuvastada ei suutnud. Teame, et see oli planeeritud tegevus,“ ütles Oit. Ta lisas, et nii Eesti Panga VEB Fondi teemaline auditiaruanne kui ka olulised arhiivimaterjalid on avalikkusele kättesaadavad Eesti Panga veebilehel.

28 KOMMENTAARI

m
maakas 18. mai 2018, 17:46
Kes hüvitab need 100...150 miljonit eurot, mis sotsipeerude poolt huugama pandi. Noh selle Jevgeeniga eesotsas. VEB vondis olid ärimeeste rahad aga see punavalitsus, eesotsas kesikla jõuguga lasi tuulde rahva raha. Mis siis, et Läti riig hüvanguks aga plekkigu nüüd rahvale tagasi.
n
no 18. mai 2018, 10:43
ma arvan, et raha tuleks küsida selle kehva mäluga mehe käest...
Loe kõiki (28)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee