Raha (Alar Truu)

Maksu- ja tolliamet (MTA) tuletab meelde, et ebaregulaarsed sissetulekud, sealhulgas puhkusetasud võivad kuu lõikes muuta maksuvaba tulu suurust.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on kuude lõikes muutuva sissetuleku korral oluline, et töötaja hindaks maksuvaba tulu oma aastasest sissetulekust lähtuvalt ning esitaks vastavalt aastatulule maksuvaba tulu avalduse konkreetses summas.

Kuise sissetuleku muutuse võib põhjustada ka näiteks see, kui inimene otsustab puhkusetasud ette ära võtta. Puhkusetasu ette ära võtmisel võib tekkida aga olukord, kus ühel kuul maksuvabastus väheneb ja järgmisel kuul suureneb.

Näiteks olukord, kus töötaja saab brutotöötasu 1000 eurot kuus ning talle kohaldatakse igakuiselt maksuvaba tulu 500 eurot. Kui töötaja jääb kaheks nädalaks puhkusele ja otsustab puhkusetasu ette ära võtta, siis on tema sissetulek ühes kuus 1500 eurot. Sellelt summalt ei saa tööandja talle kohaldada maksuvaba tulu 500 eurot, vaid hoopis 333,33 eurot.

„Kuigi ühes kuus jääb inimese jaoks maksuvabastus osaliselt kasutamata, siis maksuvabastus kaotsi ei lähe. Maksuvabastuse saab hiljemalt järgmisel aastal esitatavas tuludeklaratsioonis arvesse võtta ning kui muid sissetulekuid aasta jooksul ei olnud, siis saab ta kogu enammakstud tulumaksu tagasi,“ ütles Liivamägi.

Juhul, kus töötaja palk on suurem, võib aga tekkida olukord, kus talle arvestatakse ühes kuus liiga palju maksuvaba tulu. Näiteks kui töötaja brutotöötasu on 2000 eurot ja tema igakuine maksuvabastus on muidu 55,56 eurot. Kui ta läheb kaheks nädalaks puhkusele ja võtab puhkusetasud ette ära, siis on puhkusele eelneval kuul tema sissetulek 3000 eurot ja maksuvaba tulu ei arvestata. Samas järgmisel kuul on tema sissetulek 1000 eurot, millelt arvestab tööandja maksuvabaks tuluks 500 eurot, kui ta ei ole teinud avaldust kindlas summas maksuvaba tulu kasutada.

„Selliste olukordade vältimiseks saavad töötaja ja tööandja omavahel kokku leppida, et puhkusetasu makstakse tavapärasel palgapäeval. Siis puhkusetasu maksmine maksuvaba tulu arvestust ei muuda,“ selgitas Liivamägi.

Alates 2018. aastast jaguneb saadava maksuvabastuse suurus kolme peamisesse gruppi. Kui aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, siis on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus. Kui kuine sissetulek on vahemikus 1200–2100 eurot (aastane tulu 14 400–25 200 eurot), siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ja mida lähemal see on 2100 eurole, seda väiksem on maksuvaba tulu. Üle 2100 euro (aastas üle 25 200 euro) teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Rohkem infot maksuvaba tulu kohta saab MTA koduleheküljelt või infotelefonilt 880 0811.

Jaga artiklit

9 kommentaari

M
Mulle ...  /   18:55, 19. mai 2018
... on juba sealt maksu ja tolliametist saadetud mitu kirja, et ma saavat maksuvaba tulu mitmest allikast ja otsustagu ma ära, millisest kohast ma seda maksuvaba tulu saada tahan ning teistele maksjatele teavitaksin, et nad ikka mulle makstavast rahast maksud maha arvestaks. Asja koomilisus peitubki selles, et mul on ainult 1 töökoht ja sealt saan ma oma ainsa sissetuleku. Ei jaksakski teist töökohta pidada ehkki raha võiks ju rohkem teenida ja midagi välja mul ka rentida pole. Ainuke sissetulek iga kuu ühest firmast ja maksuamet saadab kirjakesi nagu töötaksin mitmel kohal ning saaksin veel teab kust raha! Helistada neile ka ei saa, sest pidevalt on kõik teenindajad hõivatud ja mul pole aega töö kõrvalt kogu aeg neile helistada, et äkki saan lõpuks lõõgile! Kusjuures sellel aastal ma polegi ükski kuu veel täispalkagi (miinimum) saanud, sest vahepeal olin haige ning tööl sai vahelduva eduga käia aga haigusrahadest võeti tulumaks maha seega see ei ole see maksuvabastusega teine sissetulek.
E
eva  /   08:52, 19. mai 2018
Palun tehke selline tulumaksuseadus, kus see maks võetakse kohe nii palju, kui teil vaja on. Jätke see ennustamise mäng järgi. Olen juba kolmas kuu saanud teate, et soodustust liiga palju kasutanud, aga ma ei ole selgeltnägija, kui palju see vaba peaks olema, isegi kui ma tahaks seda määra muuta iga kuu. See ei ole ka õige, et ärge üldse vaba summat kasutage, milleks selline soodustus siis üldse tehti. Ma ei taha selles jamas ja paljud teised, osaleda. Mingit lisaraha pole näinud ja iga kuu kirves pea kohal, et oled riigile võlgu. Tobedamat süsteemi annab ikka välja mõelda.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis