Eesti uudised

Igor Mangi varasemad väidetavad ahistamisjuhtumid võivad olla aegunud (34)

Siim Randla, 17. mai 2018 05:34
"Pealtnägija" toimetusega ühendust võtnud kümnete naiste juhtumid, mis puudutavad väidetavalt Igor Mangi poolt ahistamist, on ilmselt väärteokorras aegunud, kuid mõningatel juhtudel pole õigusteadlase hinnangul välistatud, et tegu võis olla praeguse karistusseadustiku sätete kohaselt ka kuriteoga.

Ahistamisskandaali sattunud Igor Mangiga seonduvalt on politseile laekunud üks avaldus. Mangi suhtes on alustatud väärteomenetlust seksuaalse ahistamise paragrahvi põhjal, kus karistusena võib teda süüdimõistmise korral oodata kuni 1200 euro suurune trahv või arest. Põhja prefektuuri pressiesindaja on öelnud, et Mang on praeguse seisuga politseisse välja kutsutud ning teda oodatakse selgitusi andma lähinädalate jooksul.

Samal teemal

"Pealtnägija" toimetusega on ühendust võtnud üle 50 naise. Vanimad väidetavad juhtumid pärinevad 80ndate lõpust, aga on ka 2000ndate algusest ja päris palju viimase paari aasta seest kuni selle aasta alguseni. "Pealtnägija" poole pöördunud naiste hulgas on mitmeid, kes ütlevad, et olid intsidendi ajal alaealised, kuid intsident toimus ammu või nad ei täpsusta oma kirjas üldse, millal asi toimus, ütles "Pealtnägija" saatejuht Mihkel Kärmas. Seoses "Pealtnägijale" laekunud materjaliga on politsei nendega ühendust võtnud. 

Politsei algatanud väärteomenetluses on koosseis, mis hakkas kehtima 2017 juulist. Ehk varasemad episoodid võivad olla sisuliselt aegunud.

Tartu ülikooli õigusteaduskonna professori Jaan Ginteri sõnul pole need juhtumid, kus on tegu kindlasti ainult ahistamisega ja on toime pandud enne 6. juulit 2017,  väärteona karistatavad, kuna vastutust kehtestaval karistusseadusel ei ole tagasiulatuvat jõudu. „Kuid mõningatel juhtudel ei ole välistatud, et tegu võis olla praeguse karistusseadustiku sätete kohaselt vägistamisega või varasema karistusseadustiku sõnastuse kohaselt sugulise kire vägivaldse rahuldamisega. Kui mõningatel juhtudel on sellise kuriteo tunnused, siis on võimalik menetleda kuni 10 aasta taguseid asju, st piiriks oleks umbes 2008,“ selgitab Ginter.

Tema sõnul oleks kannatanutel siiski mõistlik ka varasemate juhtumite osas politseid teavitada, sest ka aegunud asjadest võib politsei saada teavet, mida saaks kasutada aegumata juhtumite menetlemisel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee