ÕL TV | Õhtuleht

ÕL VIDEO CANNES'IST | Ivo Felt: armastan kõiki oma tehtud filme võrdselt 

Erlend Štaub ja Gerly Mägi, Cannes, 18. mai 2018 14:38
Foto: Erlend Štaub
"Tahame tabada kahte korraga – et meid vaataks Eesti publik, aga et meid nähakse ka väljaspool Eestit," toob Eesti tuntumaid produtsente Ivo Felt välja põhjuseid, miks peab Eesti paviljon olema esindatud ka näiteks Cannes'i filmifestivalil.

"Minu jaoks pole see niivõrd festival, kuivõrd turg ja töökohtumised," tunnistas Felt. Ehkki Eesti filme Cannes’i ametlikes programmides ei ole, saavad filmide ostjad turulinastustel näha nelja Eesti linateost. Peagi valmivad "Tõde ja õigus" ning "Võta või jäta" annavad lisaks põhjust eeltööd teha küll ja veelgi.

""Võta või jäta" on filmitud. Meil oli viimane võttepäev eelmisel nädalal," rääkis Felt ja lisas, et rahvusvaheliselt saavad levitajad filmi näha juba selle kuu lõpus. Eesti kinodesse jõuab see aga alles septembris.

""Tõde ja õigust" on jäänud filmida veel viis päeva ja võtted toimuvad meil augusti alguses. See film on Eestis ekraanil järgmise aasta veebruaris," ütles Felt.

Et kohtumisi on palju ja programm tihe, on punase vaiba melu Feltist kaarega mööda käinud. "Ma ei ole ise siin veel ühtegi filmi näinud. Saan inimestega kokku ja räägin oma praegustest ja tulevastest filmidest. See on nagu igapäevane töö," tõi Felt võrdluse. 

Samal teemal

Rahast olulisem kultuuri edasiandmine

Eestis tehakse filme enamasti riigi toetuste abil. Hollywoodilikust kasumist võivad filmitegijad ainult und näha. "On olnud filme, millega oleme jäänud miinusesse, aga on olnud ka filme, millega oleme jäänud plussi," tunnistas Felt. "Meie esmane eesmärk ei olegi plussi jääda, vaid teha eestikeelset filmi ja olla osa eesti kultuurist."

Filmi edukust saab mõõta mitmeti. Kinokülastuste arv ei ole määrav, sest edukate Eesti filmide tõttu on vaadatavuse latt kõrgele aetud. "Kui kunagi rääkisime 20 000 inimese piirist, millega võib rahule jääda, siis nüüd on see üles läinud. Täpselt ei teagi, kus ta on," selgitas Felt Eesti filmide populaarsuse kasvu kodumaal.

Ent eesmärk on laiem. "Et meid vaadatakse Eestis, aga et jõuaksime ka Eestist välja festivalidele ning saaksime rahvusvahelist levi filmidele," rääkis Felt ning lisas, et parim kombinatsioon oleks mõlemat tabada.

"Me oleme imelikul kombel võtnud nagu normiks, et Eesti film peab jõudma rahvusvaheliselt A-kategooria festivalile. Üldiselt nad jõuavad ka. See on päris tubli saavutus, millega iga riik kaubelda ei saa," kiidab Felt Eesti filmitegijaid.

Ise ta aga oma filmidest parimat nimetada ei taha. "Kuidas ma saaksin ühte eelistada teisele? Need filmid, mida teinud olen, ma armastan neid kõiki. Minevikus ja tulevikus."

Vaata videost, mida rääkis Felt suurtel festivalidel palju auhindu võitnud filmist "Scary Mother" ning millest ta veel muljetas!

Samal teemal

08.08.2018
Reimo Sagor: harjutasin isa rolliks, kuidas mähkmeid vahetada ja kõike ühe käega teha
22.07.2018
Eesti juubeliaasta raames valmivale Oscari-filmile „Võta või jäta“ valmis täispikk treiler
21.04.2018
GALERII | Kalavõrgud, hommikumantlid, lõhikud ja satsid – vaata Cannes'i filmifestivali pöörasemaid kleite!
19.04.2018
GALERII | ÕHTULEHT CANNES'IS: viimane festivalipäev tõi kaamerate ette Türgi ja Suurbritannia filmitegijad