Trump ja Kim Souli rongijaama teleekraanidelFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 16. mai 2018 20:57
Põhja-Korea teatas teisipäeval ootamatult, et pikisilmi oodatud Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumine juunis võib hoopiski ära jääda. Valge Maja on aga endiselt stardivalmis.

Hetkeseisuga on oodatav suurkohtumine siiski veel aset leidmas. Plaanitud kuupäev on selle aasta 12. juuni, mis on juba käes vaid pisut vähem kui kuu aja pärast. Asukohaks määrasid USA välisminister Mike Pompeo ja Põhja-Korea ametnikud Singapuri.

Kuid Põhja-Korea ei olnud teisipäeval rahul USA ja Lõuna-Korea sõdurite ühisõppustega, nõudes nende viivitamatut lõpetamist. BBC vahendab, et kolmapäevaks ei meeldi Pyongyangile enam ka see, et USA ootab endiselt seda, et riik kogu tuumaprogrammi kinni paneks (raketikatsetused, tõsi küll, on Põhja-Koreas juba lõpetatud).

Valge Maja pressisekretär Sarah Huckabee Sanders kinnitab, et president on endiselt kohtumiseks valmis, kuid midagi ei jää katki ka siis, kui kohtumine Põhja-Korea poolt siiski ära jäetakse. „Kui [kohtumine] ära jääb, siis jätkame oma survestamiskampaaniaga, mis niigi käimas on,“ ütles Huckabee Sanders ajakirjanikele.

Trump ise jäi teemast kõneledes ebamääraseks: „Noh, eks me näeme.“ Kuid lisas siis, et USA jääb endiselt endale kindlaks, et Põhja-Korea tuleb tuumarelvadest tühjaks teha.

Mis täpsemalt USA nõuetest tuumarelvadest vabanemise osas Põhja-Koreale ei meeldi, pole kindel. Pyongyang tegi välisajakirjanikele maikuu lõpuks isegi ametliku kutse tulla pealt vaatama, kuidas riigi suurim tuumakatsetuste polügoon hävitatakse.

Üks isik, kes põhjakorealastele erakordselt vastumeelne on, on Trumpi julgeolekunõunik John Bolton. Küllaltki agressiivse, et mitte öelda sõjaka (st sõjalist tegevust pooldava) kõnepruugiga Bolton on neile ebasümpaatne. „Me ei suuda varjata oma jälestustunnet tema suhtes,“ teatas Põhja-Korea asevälisminister Kim Kye-gwan.

Üks Boltoni ettepanekuid Põhja-Koreale oli nn Liibüa meetodi kasutamine tuumarelvadest loobumisel. Ent kui meenutada Liibüa diktaatori Muammar Gaddafi õnnetut saatust vaid mõni aasta pärast tuumaprogrammi katkestamist, on vast selgem, miks Kim Jong-un selle plaaniga väga entusiastlikult kaasa ei läheks.