Krimi

FOTOD JA VIDEO | Politsei tabas viimaste aastate suurima amfetamiinikoguse tootjad (10)

Toimetas Kristel Veerus, 16. mai 2018 16:22
Foto: Põhja prefektuur
Põhja prefektuuri kriminaalbüroo narko- ja organiseeritud kuritegude talituse politseinikud pidasid selle aasta veebruarist maini kinni kuus inimest, keda kahtlustatakse suures koguses amfetamiini tootmises ning levitamises Ida-Virumaal ja Harjumaal. Läbiotsimistel leiti üle 139 kilo amfetamiini sisaldanud vedelikku, mis on üks suurimaid ära võetud koguseid Eesti narkoturul.

Mullu septembris alustatud mahuka kriminaalmenetluse esimesed avalikud menetlustoimingud algasid tänavu veebruaris. „Praeguseks on kriminaalasjas kuus kahtlustatavat vanuses 33-50 eluaastat, kes kõik viibivad kohtu loal vahi all. Kinnipidamised toimusid selle aasta veebruaris, aprillis ja mais. Üks kahtlustatavatest elab Ida-Virumaal, ülejäänud on Tallinna elanikud,“ kommenteeris kriminaalasja kohtueelset menetlust juhtiv Põhja ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Arika Almann.

Samal teemal

Kahtlustuse järgi käitlesid mehed kriminaaltulu teenimiseks suures koguses amfetamiini. 50aastasel mehel oli võtmeroll amfetamiini tootmisel. Kahtlustuse kohaselt segas ta metsas vedelal kujul amfetamiini selliselt kokku, et sellest tekkis pulbriline aine, mida ta andis edasi inimestele, kes toimetasid selle müügiks Tallinnasse.

Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juhi Rait Pikaro sõnul leiti garaaži läbiotsimisel 139 kilogrammi vedelikku, mis sisaldas 75 kilogrammi puhast amfetamiini. „Peatasime amfetamiini tootmise mahus, mis Eesti turul on erakordne. Aine kättesaamise kõrval oli samavõrd tähtis kogu kuritegeliku tootmisahela ladviku tabamine ja müügivõrgustiku lõhkumine.“ 

Pikaro hinnangul võinuks ära võetud lähteainetest valmistada vähemalt 200 kilogrammi amfetamiini. „Sellise koguse amfetamiini väärtus tänaval oleks miljonites eurodes, kui arvestada, et tänaval müüdava amfetamiini kangus jääb 30% juurde. Lisaks amfetamiinile võtsime ära grupi liikmetelt suures koguses kanepit, ecstasy't, GHBd ja metamfetamiini.“ Pikaro tänab Eesti kohtuekspertiisi instituuti, kellel oli suur roll ühe kahtlustatava väljaselgitamisel.

„Jätkame tõendite kogumisega ning me ei välista, et kahtlustatavate ring võib laieneda,“ ütles prokurör Arika Almann. „Sellel aastal õnnestus politseil juba kahel korral  Ida-Virumaal tabada ja ära võtta narkoaineid väga suures koguses. See annab kindlasti narkokurjategijatele signaali suurest vahelejäämisriskist,“ lisas prokurör.

Pikaro sõnul loodeti turul näha sarnast madalseisu nagu fentanüüliga, ent seda ei ole politsei täheldanud. „Saime kinnitust, et amfetamiini valmistatakse ka Eestis ning töö kuritegelike gruppide tabamiseks jätkub.“

Kahtlustatavatena kinni peetud viis meest on varem kriminaalkorras karistatud, ühe suhtes on tänaseks kriminaalkaristused kustunud.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi Põhja prefektuuri kriminaalbüroo ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Samal teemal

21.04.2018
VIDEO | Maksuamet pidas kinni kogenud narkokaubitseja
18.04.2018
Soomlased tellisid Eesti noormehe koju Hiinast narkootikume
02.04.2018
VIDEO | Politsei kõrvaldas Narvas narkolabori
22.08.2017
Weekendil suures koguses narkootilist ainet käidelda tahtnud mees mõisteti vangi