Maailm

Türgi soovib saada kiiresti Euroopa Liidu liikmeks  (44)

Toimetas Aadu Hiietamm, 16. mai 2018, 18:50
Türgi peaministri asetäitja Recep Akdag (paremal). Tema kõrval seisab Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini. Foto: AP/Scanpix
„Türgi selge eesmärk on astuda hiljemalt 2023. aastal Euroopa Liitu,“ ütles Türgi peaministri asetäitja Recep Akdag intervjuus Saksa päevalehele Die Welt.  

See on sümboolne tähtaeg, sest 203. aastal tähistatakse Türgis 100 aasta möödumist vabariigi väljakuulutamisest. Asepeaminister Racep Akdagi sõnul on nad ära teeninud võimaluse astuda Euroopa Liitu teistest kandidaatriikidest varem. Ta rõhutas, et Brüssel ei käitu ausalt, kui sellised riigid nagu näiteks Albaania või Bosnia ja Hertsegoviina saavad ELi liikmeks enne Türgit. 

Samal teemal

 Euroopa Komisjon teatas hiljuti, et soovib Euroopa Liitu vastu võtta kuus Lääne-Balkani riiki: Serbia, Montenegro, Makedoonia, Bosnia ja Hertsegoviina, Albaania ning Kosovo. Laienemisvolinik Johannes Hahni ütlust mööda on parimad šansid Montenegrol ja Serbial, mis loodetakse Euroopa Liitu vastu võtta hiljemalt 2025. aastal.

ELi kuulub praegu 28 riiki. Viimati lisandus 2013. aastal Horvaatia. Praegu käivad läbirääkimised Suurbritannia lahkumise üle tuleva aasta 29. märtsil. Ametlikud kandidaatriigid on Montenegro, Serbia, Albaania, Makedoonia ja Türgi. Viimasega on aga liitumisläbirääkimised külmutatud. Nimelt suhtub Euroopa Liit väga kriitiliselt sellesse, et pärast 2016. aasta putšikatset vangistati Türgis 50 000 inimest. 

Eesti kuulub ELi alates 2004. aastast. Tookord võeti korraga liikmeks koguni kümme riiki. 

44 KOMMENTAARI

e
EL kukkub kokku 17. mai 2018, 14:23
Mis mõttega ta Euroopa Liidu liikmeks saada tahab? Seda liitu pole enam kauaks , väga varsti laguneb see hullumaja liit laiali ja pealekauba pole Türgi Euroopa riik.
j
Juss 17. mai 2018, 13:55
Pigem Võtke Venemaa EUsse.
Loe kõiki (44)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee