Maailm

Julian Assange'i päevad Ecuadori saatkonnas on loetud?  (7)

Toimetas Piret Kütt, 16. mai 2018 12:21
Julian Assange pea aasta tagasi tehtud fotolFoto: AFP/Scanpix
Ecuador on Julian Assange'i oma saatkonnas võõrustades kulutanud ligi viis miljonit USA dollarit, kirjutab The Guardian. 

Ecuadori luureagentuuri dokumendid näitavad, et operatsiooni, mida nimetatakse Operation Hoteliks, kogumaksumus oli 2012. aasta juunist kuni 2013. aasta augustini 972 889 USA dollarit. Agentuur on palganud ka rahvusvahelise turvafirma, mille ülesandeks on jälgida Londonis asuvat saatkonda, kus Assange viibib. Samuti üüriti turvameeskonnale korter, mille rent on ühes kuus 2800 Briti naela.

Aastate jooksul on jälgitud iga detaili Assange'i igapäevaelust, kaasaarvatud jutuajamisi juristide ja saatkonna töötajatega. 

Samal teemal

Ajapikku on see kaitsev suhe aga mõranema hakanud, väidab The Guardian. 2014. aastal hoiatas turvameeskond Ecuadori valitsust, et WikiLeaksi asutaja on häkkinud saatkonna kommunikatsioonisüsteemi. Märtsi lõpus keelas saatkond oma külalisel nii interneti kui telefoni kasutamise. Sellest ajast saati pole mehest olnud kuulda kippu ega kõppu.

Viimasel ajal on Ecador hakanud vihjama sellele, et võib Assange'i sootuks välja anda, kirjutab Consortium News. 

Kui Assange peaks langema Briti võimude küüsi, võidakse ta omakorda välja anda USA-le. Läinud aastal ütles USA justiitsminister Jeff Sessions, et tema üheks prioriteediks on spionaažis süüdistatava Assange'i kohtu ette toomine. Ka endine CIA juht ning praegune USA välisminister Mike Pompeo on kinnitanud, et WikiLeaks oli valitsusväline vaenulik luureteenistus.

Samal teemal

11.09.2018
Assange võib uue pelgupaiga leida Uus-Meremaal
11.09.2018
Norras jäi saladuslikult kadunuks Julian Assange'i abi
27.07.2018
Ecuadori president: Julian Assange peab viimaks lahkuma
18.05.2018
Ecuador kutsus Londonis asuva saatkonna juurest tagasi täiendava turvameeskonna