Krimi

GALERII | Järvamaal Aravetel lasti sularahaautomaat õhku (74)

Toimetas Silja Ratt, 16. mai 2018 09:48
Aravetel lasti sularahaautomaat õhku, purunesid ka Meie kaupluse aknadFoto: Kaspar Pokk
Ööl vastu kolmapäeva kella kahe paiku lasti Järvamaal Aravetel õhku Meie kaupluses asunud sularahaautomaat. Pätid kasutasid lõhkeainet, et automaat seina seest lahti saada, tõenäoliselt viidi rahamasin seejärel sõidukisse ja põgeneti.

Häirekeskus sai teate kell 1.58. Öeldi, et Aravete alevikus on pangaautomaadi juurest kuulda häiret, millele eelnes plahvatusele sarnanev heli ning purustatud oli pangaautomaadi esimene pool.

On täpsustamisel, mida pangaautomaadi purustamiseks kasutati, samuti on täpsustamisel tekitatud kahju suurus. Hoones eluruume ei ole ning kellegi elu või tervis juhtumi käigus ohtu ei sattunud. Juhtumi osas alustatakse kriminaalmenetlus paragrahvi alusel, mis käsitleb vargust.

„Pärast teate laekumist hakkas politsei kohe kontrollima sündmuskohta ning töö jätkub ka praegu, et kõik juhtumi asjaolud välja selgitada,“ ütles Paide politseijaoskonna juhtivuurija Jan Aasma.

Kohalikud ehmatati ärkvele

Samal teemal

Keskuses asuva hoone esine oli pärast röövi suuremaid ja väiksemaid tükke täis, mitu aknaklaasi oli puruks ning maas vedeles väikestes kupüürides ka umbes paarsada eurot sularaha. Kohas, kus enne oli sularahaautomaat, oli nüüd vaid tühi auk.

Ühe kohaliku elaniku sõnul kuulis ta tugevat plahvatust, pärast seda hakkas tööle signalisatsioon. Esimesena jõudsid sündmuskohale Aravete päästekomando päästjad. Meeste sõnul ei põlenud midagi, näha polnud isegi tossu. Sündmuskohale kiirustasid veel ka politseinikud, pommigrupi töötajad koos koeraga ning kriminalistid. 

Sularahaautomaat kuulus Swedbankile. Kui suur summa varaste saagiks langes, ei osanud keegi sündmuskohal öelda. Kui kiiresti pätid tegutsesid, mitmekesi nad sündmuskohal olid ja millise masinaga lahkuti, on samuti esialgu veel teadmata. Esialgseid järeldusi võib teha aga sellest, et pärast plahvatust said päästjad väljakutse ning meestel on väljasõiduks aega kuni üks minut, sündmuskohale jõudmine võttis aega umbes 2-3 minutit. Selle aja jooksul olid pätid koos sularahaautomaadiga juba lahkunud. 

Kohalik elanik, kes poe lähedal elab, rääkis Õhtulehele, et öösel umbes kolmveerand kahe paiku käis tohutu kõmakas. "Alguses mõtlesime, et prügiauto sõitis kuskile otsa," rääkis naine. Kogu ta pere ärkas intsidendi peale üles ning ilmselt olid suure osa ööst ärkvel ka teised külaelanikud, kuna kaupluse signaal huilgas järjepanu vähemalt pool tundi. Kui see kinni pandi, oli kuulda tuletõrjaalarmi tirisemist, mis küll õnneks nii vali polnud.

Politsei jõudis Aravetele alles umbes pool tundi pärast plahvatust. Naise kinnitusel võttis ka päästjate sündmuspaika jõudmine kauem kui vaid paar-kolm minutit, kuigi komando asub poest vaid paari kilomeetri kaugusel.

Naise sõnul ei oska ta vaatamata sellisele sündmusele kodukülas erilist hirmu tunda. Küll aga paneb teda imestama, et sularahaautomaadi rööv võeti ette just sellises väikeses kohas.

Hommikul oli ala endiselt lintidega piiratudFoto: Lugejafoto

Uurimine käib

Hommikul oli ala endiselt lintidega piiratud. Majas asuvad esimesel korrusel toidupood, lillepood ja postkontor. Võimalik, et poodi kohalik rahvas täna ei pääse. Õnneks asub mõnesaja meetri kaugusel ka teine toidupood.

Järva valla vallavanem Rait Pihelgas kirjutab Facebookis, et tänase päeva jooksul kestab poe ümbruses uurimine ning selgitatakse välja kahjud Meie poes, postkontoris ja lillepoes. "Kaua kahjude likvideerimine aega võtab on vara öelda, kuid teame, et kauplused soovivad võimalikult kiiresti taastada normaalse elurütmi," märkis Pihelgas.

Ta lisas, et Aravetele paigaldatakse kindlasti uus Swedbanki automaat, kuid see võib pisut aega võtta. Küll aga peavad kohalikud arvestada, et kuna ka postkontori töö on häriritud, võib ajakirjanduse kojukanne paar päeva viibida.

Automaate rünnatakse harva.

Swedbanki turvajuht Kalle Laasbergi sõnul oli masinas ligikaudu 100 000 eurot ning automaati täideti hiljuti. "Hetkel ei ole teada, kui suure summa kurjategijad automaadist täpselt kätte said. Politsei uurib juhtumit ning detailsemad asjaolud alles selguvad. Aravetele paigaldame kindlasti masina tagasi, kuid raske on öelda, millal see toimub, kuna sõltub sellest, kui laiaulatuslikud olid kahjustused maja konstruktsioonile ning millal need korda tehakse. Automaatide rünnakuid esineb harva, kõikide pankade peale kokku 1-2 juhtumit aastas," sõnas Laasberg.

"Sularahaautomaatide turvamiseks kasutatakse mitmesuguseid meetmeid. Turvalisuse tagamine on panga jaoks esmatähtis ülesanne ning täiendame ning kaasajastame oma turvasüsteeme pidevalt," ütles Laasberg.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee