Maailm

58 MATUST: palestiinlased matsid Iisraeli-Gaza piiril hukkunud lähedasi (7)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. mai 2018, 20:37
Gaza-Iisraeli piiril hukkunud mehe matusedFoto: AP/Scanpix
Selle nädala esmaspäev, 14. mai, on kõige verisem päev Iisraelis alates 2014. aasta Iisraeli-Gaza konfliktist. Esmaspäeval Iisraeli-Gaza piiril hukkunud 58 palestiinlast maeti täna, vahendab BBC.

Piiril on rahutused keenud juba seitse nädalat, kuid 14. mail avas USA Jeruusalemmas saatkonna, tunnustades sellega Jeruusalemma vaid Iisraeli pealinnana (osa Jeruusalemmast on palestiinlaste lootustes nende tulevase riigi pealinn). See viis pinged Iisraeli-Gaza piiril haripunkti ning järgnenud vägivallas tulistasid Iisraeli sõjaväelased surnuks üle 60 inimese.

Samal teemal

58 surnu matused kulgesid esmaspäeval siiski üsna rahulikult. Suur tunglemine toimus Gaza peahaigla juures, kus inimesed järjekorda võtsid, et verd loovutada. Kohapeal olnud ajakirjaniku sõnul on palestiinlased šokis, et verevalamine esmaspäeval sellised mõõtmed võttis. Ka Iisraeli-Gaza piir oli varasemate päevadega võrreldes rahulikum, seni on teada vaid ühest hukkunust, 51aastasest mehest.

Iisraeli sõjaväe agressiivne reaktsioon leidis laialdast hukkamõistu üle maailma: ÜRO, Prantsusmaa, Ühendkuningriik, Venemaa ja paljud teised on oma pahameelt väljendanud. Kuid nagu on tavapärane, seisab USA kindlalt Iisraeli kõrval ja toetab nende otsuseid meeleavaldajad karmide meetoditega laiali ajada. USA blokeeris ÜROs ka piiril toimunud vägivalla sõltumatu juurdluse ettepaneku.

Hukkunute seas on Palestiina terviseministeeriumi sõnul kaheksa alla 16aastast last, neist üks vaid kaheksakuune imik. Viga sai inimesi 2400-2700 ringis. Iisrael pole oma poolelt ühestki hukkunust või kannatanust teada andnud. Nende sõnul tulistasid sõjaväelased vaid terroristliku käitumisviisiga inimeste pihta ning et hukkunutest „vähemalt 24“ olid terroristi taustaga. Peaminister Benjamin Netanyahu ütles, et kaitses oma rahvast Hamasi rühmituse - kellel on Gazas tugev mõjuvõim - tegevuse eest. Kokku on seitsme nädala jooksul hukkunud umbes 100 ning vigastada saanud tuhanded palestiinlased. Palestiina president Mahmud Abbas kuulutas välja kolmepäevase leina.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee