Eesti uudised

Euroopa parim esindab Eestit maailma suurimal õpilaste teaduskonkursil 

Ohtuleht.ee, 15. mai 2018, 16:30
Foto: Erakogu
Euroopa parim õpilasfirma Festera võistleb sellel nädalal USAs Pittsburghis toimuval maailma suurimal gümnaasiumiastme teaduskonkursil INTEL ISEF. Võistlusel osaleb enam kui 1800 noort teadustööde autorit 80 riigist, kes võistlevad ligi 5 miljoni dollari suuruse auhinnafondi nimel.

Noorte idufrima on teadusprojektina välja töötanud innovaatilise biokasti, mis võimaldab sisetingimustes kompostimise. Sisekomposter toimib mikroobide toimel, mis eemaldavad protsessi käigus tekkiva haisu ning kiirendavad mitmekordselt biojäätmete lagunemist. Meeskond viis eelmise aasta jooksul läbi suuremahulise teadusprojekti, mille tulemusena jõuti töökindla kompostimislahenduseni. Projekti valmis koostöös Eesti Maaülikooli, Eesti Kunstiakadeemia ning Tartu Ülikooli ekspertidega. Meeskond võistleb keskkonnatehnoloogia kategoorias.

“Oleme projektiga aktiivselt tegutsemas juba mitmendat aastat. Biojäätmete vähene sorteerimine ning väär käitlemine on globaalne probleem. Loodame, et jääme enda lahendusega võistluse žüriile positiivselt silma”, ütles Festera juht Joonatan Oras.

Lisaks Festerale võistleb konkursil 2017. aasta Eesti teadustööde konkursi võitja Mirel Mesila, kelle projektiks on proteiinikinaasi Aurora B jaoks biligandsete inhibiitorit arendamine ja mitte-radioaktiivse inhibeerimismeetodi väljatöötamine.

Konkurssil hinnatakse teadustöö läbiviimist ning probleemi tõsidust, mille lahendamisele projekt on suunatud. Võistlustel astub välja ligi 1800 noort enam kui 80 riigist. Varasemalt on eestlased samal konkursil võitnud mitmeid auhindu. Näiteks võitis 2017. aastal Eva-Maria Tõnson 4. preemia keskkonnatööde kategoorias. Konkursil antakse välja kokku üle 4,5 miljoni USA dollari väärtuses auhindu, mille hulgas on rahalised preemiad, stipendiumid, õppereisid ja osalused seminaridel. Üheks omapärasemaks auhinnaks INTEL ISEFil on võimalus saada endanimeline asteroid.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee