Kommentaar

Justiitsministeerium | Kuidas seksuaalset ahistamist ära tunda? (37)

Anne Kruusement, justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna nõunik, 15. mai 2018, 18:47
 
Kümme kuud tagasi jõustus seadusemuudatus, millele tuginedes on sama ajaga alustatud peaaegu 30 menetlust. Tegemist on väärteoga, mille toimepanijat saab karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut (so kuni 1200 eurot) või arestiga.

Mille eest aga karistada saab? Karistusseadustiku paragrahvi järgi on seksuaalse ahistamise juures olulised kolm komponenti, mis kõik peavad samaaegselt esinema ja need tuleb menetluse käigus välja selgitada.

Samal teemal

Kogemata ei saa ahistada

Esiteks peab tegu olema teise inimese tahte vastane. Ka oma olemuselt positiivset tegu ei peaks sooritama vastu teise inimese tahtmist. Oluline on seejuures, et enda tahet tuleb väljendada. Seksuaalse ahistamise kontekstis ei nõuta muidugi, et tavapärase inimeste-vahelise lähedussuhte korral sõlmitakse eelnevalt kirjalikke kokkuleppeid seksuaalseteks tegevusteks või et tingimata peaks küsima suusõnaliselt luba kasvõi kallistamiseks – kuigi miks ka mitte.

Teise inimese nõusolekut või vastumeelsust ei saa eeldada, aga kui teine on asunud väljendama oma vastumeelsust kas sõnades või tegudes, siis seda tuleb austada. Kannatanu, kelleks enamus juhtudel on naine, peab omakorda julgema öelda „ei“, kui ta toimuvaga nõus ei ole. Näiteks, kui tantsuplatsil mees liiga kirglikuks muutub ja naine sellise lähenemisega nõus ei ole, tuleb seda kas selgesõnaliselt öelda või tegudega näidata, kasvõi minema kõndida. Kui mõlemad on nõus ja aktiivselt kaasa löövad, ei ole tegemist seksuaalse ahistamisega ka siis, kui üks osalistest pärast avastab, et tegelikult teine talle ikka väga ei meeldinud. Olukordades, kus kannatanul ei ole aega või võimalust oma tahet avaldada, tuleb pigem eeldada nõusoleku puudumist. Näiteks praktikas on esinenud näiteid, kus avalikus kohas on toimunud seksuaalse alatooniga ründed: metsajooksu teinud naise juurde tulnud mees rebis pükse jalast nii jooksjal kui ka iseendal. Kannatanu sai põgenema.

Teiseks peab tegu ise olema tahtlik, kehaline ja seksuaalse iseloomuga. See tähendab, et seksuaalset ahistamist ei saa toime panna kogemata, näiteks kukkudes teisele inimesele peale. Tegu peab olema seotud teise inimese keha puutumisega, mitte toimepanija enda keha eksponeerimise või katsumisega.

Olulised on eesmärk ja tagajärg

Kui need kaks – tahtlus ja kehaline puude – on lihtsasti mõistetavad, siis teo seksuaalne iseloom võib olla erinevatele inimestele erinevalt tajutav. Seksuaalne iseloom ei seondu vaid intiimsete kehaosade puudutamisega, vaid on palju laiem. Seksuaalse iseloomuga tegu võib olla ühes kontekstis isegi täiesti lubatav ja teinekord osutuda ahistamiseks. Klassikaliseks näiteks on kerge kallistus ja kolm põsemusi, mis lõunapoolsetes riikides on tavapärane viisakusväljendus. Kui aga sama tegu saadab ülemäärane kehaline puude, kinnihoidmine ja seksuaalne iha, see tähendab tahtlus seksuaalne tegu toime panna, siis võib tegemist olla seksuaalse ahistamise paragrahvi alla mahtuvaga. Iseenesest ei ole ükski kehaosa välistatud seksuaalse ahistamise mõttes. Oluline on see, milles tegu seisneb, kuidas seda tehakse ja milline on eesmärk ning tagajärg. Näiteks pead võib silitada teise lohutamiseks, oma üleoleku näitamiseks või hoopis õrnuse avaldamiseks.

Kolmas komponent – inimväärikuse alandamine – peab olema kas teo toimepanija eesmärk või saabunud tagajärg. Kui teo toimepanija ütleb, et „jah, ma soovisingi teist inimest alandada“, on väärteo tõendamine lihtne. Kui aga eesmärk on muu ja tagajärjeks on inimväärikuse alandamine, mahub see ahistamise alla siis, kui teo toimepanija võis või pidi sellist tagajärge ette nägema.

Seksuaalse ahistamise paragrahv on karistusseadustikus uus, kuid see ei tähenda, et varem samalaadsed teod lubatud olid. Seksuaalne ahistamine on lisaks karistusseadustikule reguleeritud soolise võrdõiguslikkuse seaduses, mis mõeldud kasutamiseks peamiselt tööalastes suhetes. Teatud juhtudel võib sarnase teo puhul olla tegemist hoopis kehalise väärkohtlemisega või sugulise iseloomuga vägivaldse teoga, mis mõlemad on kuriteod. Ka avaliku korra rikkumine on karistatav.

37 KOMMENTAARI

e
Eino Taruk 9. august 2018, 20:46
"Seksuaalse ahistamise kontekstis ei nõuta muidugi, et tavapärase inimeste-vahelise lähedussuhte korral sõlmitakse eelnevalt kirjalikke kokkuleppeid ...
(loe edasi)
n
no ikka 16. mai 2018, 23:49
käelise tegevuse intensiivsusest või selle puudumisest
Loe kõiki (37)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee