Eesti uudised

Ameeriklased katsetavad raketikindlat „raudkardinat“ (4)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 15. mai 2018, 12:02
RPG ehk reaktiivgranaadiheitja on lahinguväljal surmavalt ohtlik kõigile sõidukitele, USA armee loodab nende vastu võidelda "raudse kardinaga". Foto: Reuters/Scanpix
USA sõjavägi testib süsteemi, mis on loodud tankidest väiksemate sõjaväemasinate kaitsmiseks rünnakute eest, kirjutab Popularmechanics. „Iron Curtain“ ehk raudne kardin kasutab sensorite ja allapoole tulistavate mürskude kombinatsiooni, et pidurdada sõiduki pihta tulistatavaid rakette ja mürske, purustades – või „giljotineerides“ – aegsasti nende lõhkepead. Edu korral võib tulemuseks olla süsteem, mis kaitseb isegi Humvee suurusi väiksemaid masinaid tankitõrjerelvade eest.

„Vormilaengute“ (shaped charges) ehk kindlakujuliste lõhkepeadega tankitõrjerelvad on tänapäevaste lahinguväljade ületamise kõigile sõidukitele surmavalt ohtlikuks muutnud. Talibani õlalttulistatavad reaktiivgranaadiheitjad või Vene armee Kornet-EM juhitavad tankitõrjeraketid – selliste vastu võitlemine on üks USA armee suurimaid mureküsimusi. Lähitulevikus peaks Euroopasse saabuma üks brigaad Abramsi tanke, mis on varustatud Iisraeli päritolu aktiivse kaitsesüsteemiga Trophy.

Süsteem võtab kaitstava objekti ümbruse radarite ja optiliste sensorite vaatluse alla. Radar teeb kindlaks raketi lähenemise ja optilised sensorid vallandavad mõni millisekund enne tabamist tõrjelaengu.

Sõjavägi katsetas raudkardinat juba 2013. aastal ja arendaja kinnitusel saadi „ideaalsed tulemused“. Hetkel käivad selle testid Strykeritel. Esialgu on katsetatud sõidukite kaitset RPG-de ehk reaktiivgranaadiheitjate eest, juhitavate tankitõrjerelvade tõrjumist pole aga veel testitud.

Kuidas süsteem töötab, vaata allolevast videost.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee