Vaade USA saatkonnale JeruusalemmasFoto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 14. mai 2018 19:28
Vastuoluline saatkond, mille kolimine põhjustas verise konflikti Iisraeli-Gaza piiril, on nüüd Jeruusalemmas avatud. Tegemist on endise USA konsulaarosakonnaga, mille kõrval on ka diplomaatide hotell.

Kohaliku aja järgi (mis on Eestiga samas ajavööndis) toimus avamistseremoonia kell 16 pärastlõunal. USA president Donald Trump, kes saatkonna kolimise korraldajaks oli, ise kohal ei olnud, kuid osales videokõne vahendusel. Kohal olid tema tütar Ivanka ja väimees Jared Kushner - kes on mõlemad ortodokssed juudid. Mõlemad pidasid avamisel ka kõne. Saatkond austab nimetahvlil suurelt ka president Trumpi, samuti hakkab peagi Trumpi nime kandma üks lähedalasuv linnaväljak.

Saatkonna avamine, esiplaanil Ivanka Trump Foto: Reuters/Scanpix

Et Jeruusalemma idaosa peavad oma pealinnaks ka palestiinlased, on Jeruusalemma ametlik tunnustamine Iisraeli pealinnana neid sügavalt solvanud ja välja vihastanud. Iisraeli-Gaza piiril nädalaid väldanud meeleavaldused jõudsid täna haripunkti, kui Iisraeli sõdurite kuulirahes hukkus üle 30 ja sai viga üle 1000 palestiinlase. Washington Post kirjutab, et moslemid varjutasid mõnevõrra ka pidulikku avamisüritust - taustal oli kuulda lähedalasuva mošee palvusekutset.

Külalised teevad uue saatkonna nimetahvli ees pilti Foto: AP/Scanpix

Hoones, milles saatkond nüüdsest asub, on ka rahvusvaheline diplomaatide hotell Diplomat Hotel. Varem tegutses seal USA konsulaat, mis nüüd lihtsalt uue tiitli sai. Kuid Lähis-Ida piirkonnale on uus tiitel tõsise ja vägagi sümboolse tähendusega.

Diplomaatide hotelli küljes ripub suur plagu, millel kirjas „Trump on Siioni sõber“ Foto: AFP/Scanpix