Maailm

GALERII | KÜMNED TAPETUD: Trump provotseeris verised rahutused (75)

Toimetas Aadu Hiietamm, Greete Kõrvits, 14. mai 2018, 15:29
TÕELINE SÕDA: Gaza sektori ja Iisraeli piiril toimunud rahutustes sai esmaspäeval surma kümneid palestiinlasi. Vigastatuid loendati üle kahe tuhande.  Reuters/Scanpix
President Donald Trumpi otsusel koliti USA Iisraeli saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. Esmaspäeval toimunud ametlikku tseremooniat varjutasid Gaza sektori ja Iisraeli piiril toimunud rahutused, milles sai esialgsetel andmetel surma vähemalt 58 ja vigastada 2400 palestiinlast, vahendavad Spiegel Online ja ABC News. 

Kümned tuhanded protestivad palestiinlased üritasid esmaspäeval üle piiritõkete Gaza sektorist Iisraeli tungida. Nende peatamiseks avasid Iisraeli sõdurid tule. Teisipäeval lubavad palestiinlased korraldada veelgi mastaapsemad protestimeeleavaldused.

Samal teemal

Hukkunute seas arvatakse olevat vähemalt kaheksa last.

USA president Donald Trump langetas otsuse viia saatkond Tel Avivist Jeruusalemma mullu detsembris. Ühtlasi tunnustas ta Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Trumpi otsus vihastas palestiinlasi, kes näevad Jeruusalemma annekteeritud idaosa oma tulevase riigi pealinnana. Terrorivõrgustiku al-Qaida juht Ayman al-Zawahiri kutsus pühapäeval avalikustatud videopöördumises moslemeid pidama ameeriklaste vastu kõikjal pühasõda.

USA-st osales saatkonna avamispeol esinduslik delegatsioon. Sinna kuulusid näiteks rahandusminister Steven Mnuchin, asevälisminister John Sullivan ning president Donald Trumpi tütar Ivanka koos abikaasa Jared Kushneriga. Donald Trump ise esines videoläkitusega. Vahetult enne saatkonna avamist oli Gaza piirile jõudnud koguneda umbes 30 000 meeleavaldajat.

Üldiselt on meeleavaldajate arv tõusnud igal pärastlõunal pärast kella poole kolmest palvust. Palestiinlased on protestinud juba nädalaid ning ehkki ÜRO peasekretär António Guterres tuletas Iisraelile meelde kõigi inimeste õigust rahulikult meelt avaldada, keeldus Iisrael neid algusest peale tunnistamast kui rahumeelseid meeleavaldusi.

Esmaspäeval tähistati ka Iisraeli riigi loomise 70. aastapäeva. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kiitis USA-d ning rõhutas, et tegelikult peaksid kõik riigid oma saatkonna Jeruusalemma kolima.

75 KOMMENTAARI

v
Vasak-pöörane 18. mai 2018, 00:08
Propagandasõda all-gaa!
Trump on halb ja loll, seda on ka otse loomulikult kõik tema valijad, ehk ligi 40 protsenti USA kodanikest. Aga kas me ik...
(loe edasi)
t
T.Mets 15. mai 2018, 21:45
Tsensor, miks sa minu kommi kustutasid.Alles see oli, kui Kaljulaid uhkustas Eestis oleva arvamuse ja sõnavabadusega. Kas see tsensorile ei kehti. Kas...
(loe edasi)
Loe kõiki (75)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee