18
fotot
TÕELINE SÕDA: Gaza sektori ja Iisraeli piiril toimunud rahutustes sai esmaspäeval surma kümneid palestiinlasi. Vigastatuid loendati üle kahe tuhande.  (Reuters/Scanpix)

President Donald Trumpi otsusel koliti USA Iisraeli saatkond Tel Avivist Jeruusalemma. Esmaspäeval toimunud ametlikku tseremooniat varjutasid Gaza sektori ja Iisraeli piiril toimunud rahutused, milles sai esialgsetel andmetel surma vähemalt 58 ja vigastada 2400 palestiinlast, vahendavad Spiegel Online ja ABC News. 

Kümned tuhanded protestivad palestiinlased üritasid esmaspäeval üle piiritõkete Gaza sektorist Iisraeli tungida. Nende peatamiseks avasid Iisraeli sõdurid tule. Teisipäeval lubavad palestiinlased korraldada veelgi mastaapsemad protestimeeleavaldused.

Hukkunute seas arvatakse olevat vähemalt kaheksa last.

USA president Donald Trump langetas otsuse viia saatkond Tel Avivist Jeruusalemma mullu detsembris. Ühtlasi tunnustas ta Jeruusalemma Iisraeli pealinnana. Trumpi otsus vihastas palestiinlasi, kes näevad Jeruusalemma annekteeritud idaosa oma tulevase riigi pealinnana. Terrorivõrgustiku al-Qaida juht Ayman al-Zawahiri kutsus pühapäeval avalikustatud videopöördumises moslemeid pidama ameeriklaste vastu kõikjal pühasõda.

USA-st osales saatkonna avamispeol esinduslik delegatsioon. Sinna kuulusid näiteks rahandusminister Steven Mnuchin, asevälisminister John Sullivan ning president Donald Trumpi tütar Ivanka koos abikaasa Jared Kushneriga. Donald Trump ise esines videoläkitusega. Vahetult enne saatkonna avamist oli Gaza piirile jõudnud koguneda umbes 30 000 meeleavaldajat.

Üldiselt on meeleavaldajate arv tõusnud igal pärastlõunal pärast kella poole kolmest palvust. Palestiinlased on protestinud juba nädalaid ning ehkki ÜRO peasekretär António Guterres tuletas Iisraelile meelde kõigi inimeste õigust rahulikult meelt avaldada, keeldus Iisrael neid algusest peale tunnistamast kui rahumeelseid meeleavaldusi.

Esmaspäeval tähistati ka Iisraeli riigi loomise 70. aastapäeva. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kiitis USA-d ning rõhutas, et tegelikult peaksid kõik riigid oma saatkonna Jeruusalemma kolima.

Jaga artiklit

77 kommentaari

V
Vasak-pöörane  /   00:08, 18. mai 2018
Propagandasõda all-gaa!
Trump on halb ja loll, seda on ka otse loomulikult kõik tema valijad, ehk ligi 40 protsenti USA kodanikest. Aga kas me ikka kaitset saame? Noh, vingerdame kuidagi, küll siis ehk saame. Äkki Macron ja Juncker kaitsevad meid, me oleme ju nii tublid olnud.
Obama oli hea, Clinton (Hillary) on suisa ingel, kui küll tema oleks USA presidendiks saanud... ohh!
Iisrael on halb, Palestiina on hea, punkt. Eriti head on Liibanon ja Saudi-Araabia, hästi naistesõbralikud kah ollakse seal, mitte nagu meil või tagurlikus Trumpi-Ameerikas.
Moslemid on head, kristlus on paha! Tooge meile ka uut elanikkonda, Eestis on vähe tööjõudu. Eriti tooge uuenduslikku ja progressiivset elanikkonda nendesse turvalistesse ja prestiižsetesse elamurajoonidesse, rajage kindlasti ka mošee Feministeeriumiga samasse hoonesse! Tooge aga tooge! Me oleme nii avatud, isegi kõige avatumad Euroopas!
Valimised ka tulevad varsti, EKRE on paha!
Marx 200, hurra!
Eesti 200...? Noh, selle peale kah hurraa!
Kui kellelgi veel märkamata jäi, siis tuleb üle korrata: Trump on paha, hurraa!
T
T.Mets  /   21:45, 15. mai 2018
Tsensor, miks sa minu kommi kustutasid.Alles see oli, kui Kaljulaid uhkustas Eestis oleva arvamuse ja sõnavabadusega. Kas see tsensorile ei kehti. Kas minu komm oli kedagi solvav või väärikust riivav. See tsensori väiklus on lihtsalt trotsi tekitav. kahju riigist, kelle teenistuses on nii piiratud silmaringiga inimesed, nagu siin komme kustutav anonüüümne tsensor. T.Mets--20augusti klubi liige

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis