Eesti uudised

Lisatud Andres Sõnajala kommentaar!

Kohus määras Sõnajalgade ettevõttele 10 000-eurose trahvi (1)

Toimetas Maarit Stepanov, 14. mai 2018 14:24
Tuulikud. (Foto on illustreeriv.)Foto: Teet Malsroos
Kohus määras vendadele Sõnajalgadele kuuluvale Aidu Tuulepargile esialgse õiguskaitse rikkumise eest korduva trahvi.

Tartu Halduskohus määras täna Aidu Tuulepark OÜ-le (AT) teist korda trahvi esialgse õiguskaitse määruse rikkumise eest. Nimetatud määrusega keelati AT-l tuulikute ehitamine kuni vaidluse lahendamiseni Aidu tuulepargi ehituslubade õiguspärasuse üle.

Taotluse AT trahvimiseks esitas kaitseministeerium. Menetlusosalised vaidlesid põhiosas selle üle, kas massiivsete killustikust aluspatjade rajamine tuuliku asukohta kujutab endast ehitamist või on tegu ehitusmaterjali ladustamisega.

Kuna kolmandas taotluses AT-le ette heidetud tegevus oli sama mis teises, määras kohus sarnaselt eelmise taotluse lahendamisele trahvi ka nüüd. „Kindlasti on tegemist tegevusega, mis ringkonnakohtu jõustunud määruse järgi on keelatud, st tuuliku ehitamisele suunatud tegevusega tuulikupargi maa-alal, millega muutub olulisel määral kinnistu olukord,“ leidis halduskohus tänases määruses. Seekord pidas kohus põhjendatuks 10 000-eurost trahvi, kuna AT rikkus ehitamise keeldu teadlikult ja nüüd juba korduvalt.

Kaitseministeerium taotles nii teisel kui kolmandal korral trahvi mõistmist maksimaalses võimalikus ulatuses ehk 32 000 eurot.

Kohus andis taotluse menetlemise käigus osapooltele võimaluse leida lahendus, kas AT saab ladustada killustikku vaidlusaluste tuulikute ehitamiseks ette nähtud maa-alale nii, et see ei kahjusta kehtiva esialgse õiguskaitse määrusega kaitstavaid huve. Menetlusosalised omavahel aga kokkuleppele ei jõudnud.

Tänane määrus on vaidlustatav Tartu ringkonnakohtus 15 päeva jooksul.

Andres Sõnajalg: esmalt saadetakse info pressile, siis meile

„Millegipärast tuleb Aidu tuulepargiga seonduvaid uudiseid alati vahetult pärast seda, kui avalikkuse ette jõuab riigifirma sahkerdamine Tootsi tuulepargis ja meie konkreetsed sammud selle takistamiseks. Ka kohtu käitumine on huvitav – esmalt saadetakse avalikkusele pressiteade ja alles siis jõuab meie juristini otsus. Aga see-selleks, me oleme korduvalt öelnud, et soovime kohtuniku taandamist, kuna leiame, et ta ei ole erapooletu," kommenteeris halduskohtu otsust Aidu Tuulepark OÜ juhatuse liikme Andres Sõnajalg.

Sõnajalg rõhutab, et samas küsimuses otsustas teine kohtunik juba eelmisel suvel, et tegemist on ladustamisega mitte ehitustegevusega, vastav määrus jõustus. Sõnajala sõnul kasutas kaitseministeerium kohtupraktikas lubamatut võtet elik jõustunud asjas ei saa sama taotlust uuesti esitada, kuid kohtunik rahuldas uue trahvitaotluse. "Enne selle jõustumist esitas kaitseministeerium mullu novembris järjekordse trahvitaotluse, mille osas nüüd 6 kuud hiljem tahab kohtunik meid karistada."

"Oleme endiselt kindlad oma seisukohas, et tegemist on ladustamisega mitte ehitustegevusega, mida kinnitab ka ekspertarvamus. Kindlasti vaidlustame selle trahvi. Oleme Aidu tuulepargi maa seaduslikud valdajad, maksame riigile miljonites hoonestusõiguse tasu ja kujunenud olukorras tekib paratamatult küsimus, kas elame üldse õigusriigis. Kas ehitusmaterjali ladustamine ohustab riigi kaitsevõimet? Aidu Tuulepark OÜ-l on sõlmitud suuremahuline killustiku tarneleping ning ainuvõimalik ladustamiskoht on tuulepargi territoorium. Rõhutan, et meie eesmärk ei ole kohtusüsteemi mainet kahjustada, kuid kogu protsess on võtnud sellise absurdivõtme, et sellele lihtsalt peab tähelepanu pöörama."

Täiendatud kl. 16.52:  lisatud Andres Sõnajala kommentaar

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee