Ilm ja loodus

Põllumajanduskoda: taimekaitsetöid tehes tuleb arvestada ka mesilastega (2)

Toimetas Maarit Stepanov, 14. mai 2018, 11:00
Mesilastarud. Foto on illustratiivne. Robin Roots
Põllutööd on üle Eesti täies hoos: erinevad põllukultuurid on jõudnud tõhusasse kasvufaasi, mõnel pool on taliraps juba õitsema hakanud. See seab piirangud ka taimekaitsetöödele, tuletab Põllumajanduskoda meelde.

Mesilaste ja teiste kasulike putukate kaitsmise eesmärgil kehtib Eestis juba aastaid õitsvate taimede pritsimise keeld. Erandina võib õitsvaid taimi pritsida ainult siis, kui taimekaitsevahendi kasutusjuhendil on vastav märge ja töid tehakse selleks lubatud öisel ajal.

Samal teemal

„Põllumajandus toimib kooskõlas loodusega. Taimekaitsevahendite väärkasutust ei aktsepteeri ei mesinikud, ametnikud ega taimekasvatajad.  Taimekaitsetöödel on reeglite täpne järgimine ülioluline, sest vaid nii suudame ära hoida võimaliku kahju mesilastele, ümbritsevale loodutaisele ja inimeste tervisele,“ ütles Eesti põllumajandus-kaubanduskoja nõukogu esimees, teraviljakasvataja Olav Kreen.

Kreen on kindel, et taimekasvatajad ja mesinikud teevad omavahel koostööd ja tänavusel taimekasvatushooajal ei hukku enam ükski mesilane eksimuste tõttu taimekaitsetöödel. Taimekaitsetööde tegija on niiöelda kõrgendatud ohu allikas ja tal on vastutus mitte ainult mesilasperede omanike, vaid samaväärselt ka vabas looduses toimetavate kasulike putukate ees. Taimede tolmeldajad on kõrge saagikuse eeltingimuseks.

Põllumajanduskoda tuletab ühtlasi meelde, et homseks ehk 15. maiks, tuleb mesinikel teatada Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile mesilate mesilasperede arv 1. mai seisuga. Täpne mesila asukoht ning mesiniku kontaktandmed põllumajandusloomade registris võimaldavad mesilasperede paremat kaitset taimekaitsevahendite võimalike kahjustuste eest, kuna teave mesilate asukohtadest on põllumeestele kättesaadav PRIA avalikul veebikaardil. Eelmistel aastatel on murekohaks olnud, et registrisse on kantud vaid suhteliselt väike osa mesilasperedest.

2 KOMMENTAARI

t
15. mai 2018, 15:13
Tiiu
Vörumaal Osulas Lilli-Anne kylas on maasikakasvataja, kes mysgitab oma pöldu sellise vahendiga, etymbruskond haiseb myrgi järele. Seal lähed...
(loe edasi)
r
15. mai 2018, 13:30
Räägime ausalt, mesilased PRIAS kirjas, aga põllumajandusettevõte ei anna oma plaanitavatest põllukultuuride mürgitamistest teada. Tavaliset satun nei...
(loe edasi)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee