Kas teadsite, et kui teete rahalise annetuse mõne ravi vajava inimese abistamiseks, kasseerib riik nendelt summadelt täie rauaga kõik maksud sisse? Ainuüksi ,see 100 000 eurot, mis „Kingitud elu“ fond mullu riigile maksudeks tasus, on üüratu summa, arvestades, et raha kogutakse väikeste annetuste kaupa. Riik ei teeni mitte ainult teiste häda pealt, vaid on maksustanud ka ellujäämise – abivajaja pigem las sureb ära, peaasi et riik oma käibemaksu elupäästvatelt ravimitelt kätte saab.

Terviseminister Riina Sikkut näeb siin probleemi rahva väheses teavitamises, mitte aga selles, et riik tahab teenida isegi inimeste hädade pealt. Riigi suhtumine tundub küünilisena eriti seetõttu, et annetusi kogutakse tihtipeale just nende haigete abistamiseks ja elupäästmiseks, kelle raviks raha andmisest on haigekassa keeldunud. Annetuse saajale on see sõna otseses mõttes elu ja surma küsimus. Kui näiteks autojuht jätab liiklusõnnetuses kannatanud abistusse seisundisse, siis pole see mitte ainult taunitud, vaid ka karistatav. Kes aga vastutab, kui riik jätab oma inimesed abita?

Haigekassa otsustas, et ei kompenseeri haige tüdruku ravi, mis maksaks iga kuu 27 600 eurot. Kui vajaminev raha kogutakse annetustega, siis kasseeriks riik aastasest ravirahast endale umbes 30 000 eurot maksudena – sama palju maksis riik näiteks roolijoodikust riigiministri lahkumishüvitiseks. Sikkutil on põhjendus varnast võtta: meie maksusüsteem on lihtne, meil on vähe erandeid. Sellist juttu võiks kuulda Reformierakonna või IRLi suust, mitte aga sotsidelt. Samas on sotside mahitusel rakendunud keeruliste astmetega tulumaksusüsteem, seega lihtsuse jutt ei päde.

Küsimus on ennekõike suhtumises. Tõsi, Sikkut nendib, et maksumuudatused on kokkuleppe asi, kuid teatab samas keerutamata, et ravimite käibemaksu vähendamist tal küll plaanis pole. Ometi on teada, et Eesti paistab ELis silma just ravimite kõrgete hindadega, millesse oma panuse annab riik käibemaksuga.

Ravirahata jäetud tüdruku juhtumit Sikkut kommenteerida ei soovinud. Elu aga paraku koosnebki üksikjuhtumitest, isegi kohtud juhinduvad oma töös pretsedentidest. Just üksikjuhtumid sunnivad tihtipeale riiki ümber hindama seniseid tõekspidamisi ja ette võtma muutusi. Ministrilt eeldame empaatiavõimet, et ta ei distantseeriks end demonstratiivselt teemadest, mis rahvale vägagi korda lähevad – viimase tõestuseks on kas või jõudsalt kogunevad annetused.

Jaga artiklit

32 kommentaari

A
Aastatulu  /   18:25, 17. mai 2018
Et haigekassa juht saaks sotsiaalministri sõnutsi "konkurentsivõimelist" aastatulu ca 200 tuhat eurot, tuleb vähihaigete tarvis annetatud rahast 9% jultumuse tasuks talle kanda. Vähihaige pole ju nagunii Konkurentsivõimeline, milleks raha tuulde loopida! Ning Põlva haigla teos hoidmiseks kuluks ju ka vaid sama rait laane aastatulu summa. Aga sünnitajail vähemalt võimalus oma asi põllul ära ajada. Vähihaigeil lohutuseks vaid rammus mullatoit.
A
Ajukad  /   08:06, 16. mai 2018
Inimesed on annetanud selle raha enda palgast, mille pealt juba on maksud makstud.
Seega sellise asja maksustamine peaks olema üleüldse keelatud

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis