Repliik

Repliik | Eestis pole oma arvamus enam soovitatav? (10)

Adik Levin, meditsiiniteaduste doktor, 13. mai 2018, 19:52
Foto: Jörgen Norkroos
Janek Mäggi määramine riigihalduse ministriks pole mitte ainult ebaeetiline, vaid ka kaugel euroopalikust demokraatiast. On juba olnud juttu, et president käitus Mäggiga ebainimlikult. Jäi mulje, et tegemist oli ärapanemisega. Intervjuus ütles president, et meil on demokraatlik riik ja igal inimesel on õigus oma arvamusele. Miks oli vaja siis käituda Mäggiga kui kuri õpetaja paha koolipoisiga?

Olen tihti arutanud ja mõelnud, kas meie armas Eesti on ikka demokraatlik riik? Kas meie inimestel on õigus oma arvamusele? Hiljuti vapustas mind rahvusvahelise õiguse spetsialisti Rein Müllersoniga juhtunu. Tal on arvamus, mis ei ühti paljude poliitikute omaga. Ja seetõttu sattus ta kapo aastaraamatusse! Kas Eesti on täielikult kaotanud iseseisvuse, et iga eriarvamusega inimene pannakse kohe musta nimekirja?

Eelmise aasta lõpus ühel foorumil küsisin ühelt tuntud poliitikult võrdõigusluse keerdkäikude kohta. Põhjamaades on praegu suund, et enam ei tohi öelda „rase naine”, õigem on nende arvates rääkida „rasedast inimesest”! Enam ei tohi ütelda „ema” ja „isa”, vaid „partner 1” ja „partner 2“. Küsisin meie tipp-poliitikult, miks sunnivad need riigid meie arste oma uuringutes kasutama selliseid termineid?  Vastus jahmatas mind. Ta ütles, et seda küsimust ta ei kommenteeri. Meie demokraatlikus riigis ei julge ka tipp-poliitik oma arvamust avaldada, sest kardab sattuda meedia ja võrdõiguslaste hammasrataste vahele. Kui nii edasi läheb, siis on tagasi nõukaaeg, mil oma arvamust võis avaldada oma kodus teki all, et keegi ei kuuleks.

Tulles tagasi Janek Mäggi juurde, siis tunnustan peaminister Jüri Ratast, kes valis Mäggi riigihalduse ministriks. Soovin, et Mäggi ka edaspidi avaldaks arvamusartikleid. Küll oleks kahju, kui selline erudeeritud ja tark inimene suleks suu ja muutuks kuulekaks kodanikuks. Selliseid inimesi nagu Mäggi peaks olema palju rohkem, siis võiks loota, et meie kõigi suid ei panda suukorviga kinni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee