Eesti uudised

FOTOD | Vabaerakonna esimeheks sai Andres Herkel (13)

Toimetas Anett Rannamets, 12. mai 2018 17:01
Foto: Martin Ahven
Täna Tallinna Ülikoolis toimunud Vabaerakonna üldkogul valiti 128 häälega erakonna esimeheks Andres Herkel.

Juhatuse liikmeteks said Lii Ramjalg, Monika Haukanõmm, Jaanus Ojangu, Jüri Adams, Kaul Nurm, Vahur Kollom, Ain Ostra, Enn Meri, Elo Lutsepp ning Vello Väinsalu. Samuti kinnitati erakonna üldprogramm.

Samal teemal

Vabaerakonna esimees Andres Herkel meenutas oma täna peetud kõnes Vabaerakonna manifesti esimest lauset: „Me tuleme, sest me ei ole nõus Eesti poliitilise kultuuriga, mis on jäänud inimestele kaugeks ega väljenda enam ammu nende tegelikke ootusi.“

“Sealtpeale oleme me sõnastanud erinevaid demokraatia edendamise ja muid programmilisi dokumente, samuti mitmeid eelnõusid Riigikogus. Kas neid algatusi on arvestatud? Ei, ei ole! Meie hääl on küll kõlanud kõvemini, kuid meie eelnõud põrkuvad kartellierakondade kollektiivkaitsele,” ütles Andres Herkel ning lisas, et erakondade riigieelarvelist rahastamist ei ole vähendatud, valija hääle kaalu arvestav avatud nimekirja põhimõte on tagasi lükatud ning Riigikogu liikmetele anti taas võimalus kuuluda kohalikesse volikogudesse ehk istuda korraga kahel toolil. 

Foto: Andres Herkel (Tiina Kõrtsini)

“Kas loodetakse, et me väsime? Või oodatakse, et teemad vajuvad unustusse, kui neid lihtsalt ei lasta lahendada? Vastupidi, see, et Vabaerakonna tekkepõhjused on senini klaarimata, paneb meile kohustuse uue poliitilise mobilisatsiooni ellu kutsumiseks,” tõi Herkel välja. 

Oma sõnavõtus küsis Herkel, kas Eesti vajab Vabaerakonda või poliitilist liikumist, millele Vabaerakond on pigem kanderakett. “Vastus on lihtne,” jätkas ta. Rahulolematus parteidega kõneleb vajadusest poliitilise liikumise järele, kuid selleks, et praktilises poliitikas midagi saavutada on vaja erakonda. Kui ütleme Vabaerakond, siis koosnebki see ju kahest sõnast – „vaba“, mis osutab vabaduse ehk ka siis liikumise algele ning „erakond“ on erakond. Siin on kaks ühes.

“Esimehena soovin ma olla meie tegemiste ja eesmärkide alandlik teener. Räägime meeskonnast. Ma ei soovi jagada erakonna liikmeid oma toetajateks ja vastasteks. Esimees ei tohi nii teha, sest esimees peab olemas olema kõigi liikmete jaoks,” võttis Herkel kokku.

Vabaerakonna esimeheks kandideerisid lisaks Herkelile Tarmo Kaldma, Viktoria Lukats ja Olev Vaher. Algselt teatasid oma kandideerimisest ka Jüri Saar ja Artur Talvik, kes hiljem sellest loobusid.

Samal teemal

02.09.2018
Jüri Adams: Vabaerakond peab uuesti esimehe valima
27.06.2018
Andres Herkel: Riigikogust lahkujatele tuleb kolme kuu hüvitise maksmine lõpetada
26.05.2018
Indrek Tarand võib sügisel Vabaerakonnaga liituda
15.05.2018
Vabaerakond: Eestis võiks kaotada kolm ministrikohta