Mitrovica linn on etniliselt lõhestatud, mida näitavad ka 9. mail välja pandud vene lipudFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 11. mai 2018 21:32
9. mail tähistab Kosovo Euroopa päev. See on noore riigi üks rahvuspühasid ning vaba päev. Kuid mitte kõik Kosovo elanikud ei tähistanud päeva ühtmoodi.

Kosovo pole isegi Euroopa Liidu liikmesriik, kuid tähistab Euroopa päeva 9. mail rahvuspühana. Ent nagu meiegi maal hästi teada, on 9. mail Venemaa jaoks pisut teine tähendus.

9. mai kahetimõistetavust kasutasid ära ka Kosovo serblased, kes mitmes linnas tänavaid vene lippude ja Vladimir Putini piltidega kaunistasid. Mitte niivõrd selleks, et õnnitleda venelasi II Maailmasõja lõpu puhul, vaid et saata Kosovo albaanlastele sõnum: Venemaa on meiega. Kosovo serblased, Serbia ja Venemaa ei ole väikeriigi iseseisvust tunnistanud ning vene lipud serblaste linnajagudes on järjekordne ninanips albaanlastele.

Moskvas 9. mai paraadil oli Serbia president Aleksandar Vucic koos Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga ainsad tähtsad väliskülalised. Vucic kinnitas, et küsis taaskord Moskvalt abi „Kosovo küsimuse“ lahendamisel. „Ilma Venemaa nõusolekuta ei toimu ÜROs Kosovo osas mingit lahendust,“ ütles Vucic. „Venemaa kavatseb meie läbirääkimisi väga hoolega jälgida ja kui midagi peaks juhtuma, küll ta juba õigeaegselt reageerib,“ kirjeldab Vucic Venemaa isalikku suhtumist.

Kosovo serblased kõnnivad Euroopa päeval mööda Putini pildiga plakatitest Foto: AFP/Scanpix

Serbia on huvitavas olukorras: ühest küljest soovib riik väga saada Euroopa Liidu liikmeks, kuid NATOsse kohe kindlasti mitte. Kõik Serbia naabrid kas juba on NATOs või on vähemalt soovi avaldanud (ka Kosovo, ehkki neil pole see praeguse seisuga kuidagi võimalik). Ka Kremlis lubas Vucic võõrustajatele, et NATO liikmeks tema kodumaa ei hakka. Samuti tänas ta Putinit isiklikult, et Venemaa blokeeris 2015. aastal ÜROs resolutsiooni, mis oleks Bosnia serblaste korraldatud Srebernica massimõrva genotsiidiks tunnistanud.

Euroliit on üheks Serbia liitumistingimuseks seadnud riigi normaalsed suhted Kosovoga ning plaanib kahe riigi vahel rahumeelseid kohtumisi korraldada.

Samal teemal

Kommentaarid  (36)

lombitagune 13. mai 2018 11:06
Praegust Vene trikoloori kandsid ka Saksa poolel võidelnud venelased.
USA-s New Yorgi osariigi Nanueti linnas on kindral Vlassovile ja Venemaa Vabastusarmeele pühendatud monument. Mälestusteenistusi peetakse seal kaks korda aastas: Vlassovi hukkamise aastapäeval ja pühapäeval nädal pärast õigeusu kiriku lihavõtteid.
https://ru.wikipedia.org/wiki/Власов,_Андрей_Андреевич#/media/File:Русское_кладбище_в_Ново-Дивееве_(13370867853).jpg
Kiire, saatke see Oudekki Looenele kiiresti edasi. 13. mai 2018 11:06
Oudekki peab seda kinldasti nägema, ta on sellest viseost kinldasti joovastuses. https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=pj7h1f2zx3w&feature=youtu.be&ab_channel=BESNOV
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS