Eesti uudised

Lastemaja juht: seksuaalselt väärkoheldud laps peab olema hästi ja turvaliselt hoitud (1)

Toimetas Silja Ratt, 11. mai 2018 09:13
Seksuaalselt vääkoheldud laps vajab abiFoto: Pixabay.com
Sel nädalal toimus sotsiaalkindlustusameti lastemajas kohtumine, kus politsei, prokuratuuri, sotsiaalkindlustusameti ning justiits- ja sotsiaalministeeriumi esindajad arutasid seksuaalselt väärkoheldud laste juhtumite lapsesõbralikku lahendamist ja valdkonnaülese koostöö tõhustamist.

Sotsiaalkindlustusameti lastemajateenuse juhi Anna Frank-Vironi sõnul peab juhtumit lahendavate osapoolte ühine huvi olema see, et haiget saanud laps, oleks riigi poolt hästi ja turvaliselt hoitud. „Erinevaid osapooli ja asutusi, kes seksuaalselt väärkoheldud laste juhtumitega tegelevad on palju aga mul on hea meel, et kohtumisel osalenud inimesed peavad laste heaolu esmatähtsaks ja püüavad leida toimivaid lahendusi koostöö paremaks muutmiseks,” lisas ta.

Samal teemal

Riigi peaprokurör Lavly Perling rääkis, et meie väikese riigi luksus on disainida õigus- ja sotsiaalsüsteemi selliselt, et iga laps, kes on raske kuriteo läbi kannatada saanud, saab just temale vajaminevat abi ja toetust parimal viisil ning parimatelt asjatundjatelt. „See on meie, täiskasvanud ametnike kohus näidata lapsele, et riik hoolib temast ja ta on meie jaoks tähtis. Spetsialiseerunud inimesed, vahetu koostöö ja selline menetluspraktika, mis säästaks last, kuid aitaks laste vastu kuritegusid toimepannud inimesed kohtu ette saata, on meie peamine kohustus,“ rääkis Perling.

Kohtumisel tutvustasid valdkondade esindajad ministeeriumitest, politseist ja prokuratuurist oma senist tööpraktikat seksuaalselt väärkoheldud lastega ja koostööd lastemajaga. Kitsaskohtadena toodi välja menetlusprotsessi vähest lapsesõbralikkust, sarnaste tegevuste dubleerimist ja lastemajas kogutud materjalide kasutamist menetluses. Lahedusena pakuti välja kasutada ühist juhendit alaealiste kohtlemiseks mentelusprotsessis. Selleks on justiitsministeerium loonud praktikutele ka vastava juhendi.

Sotsiaalkindlustusameti lastemaja on lapsesõbralik ja erialadevaheline teenus seksuaalselt väärkoheldud laste abistamiseks. Lastemajateenuse osutamiseks töötavad lapse heaolu nimel koos erinevad spetsialistid, nagu lastekaitsetöötaja, politsei, psühholoog ja paljud teised. Selle aasta esimese nelja kuuga on lastemajast abi saanud juba 40 last.

Lastemaja poole võivad oma mure või kahtlusega pöörduda nii lapsevanemad kui lastega töötavad inimesed, nagu näiteks lasteaia- või kooliõpetajad ja arstid. Pöördumise põhjuseks võib olla nii mure võimaliku seksuaalvägivalla pärast kui ka lihtsalt lapse kohatu seksuaalkäitumine, mille puhul inimene soovib kellegagi nõu pidada.

Lastemajaga saab kontakti kui helistada lastemaja telefonil 6208358 võilasteabitelefonil 116111. Hädajuhtudel tuleb helistada numbril 112.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee