Maailm

Maad ohustav asteroidipõrge tuleb 2039. aastal? 

BBC uudised, 5. jaanuar 2000 00:00
Britid, eesti päritolu parlamendisaadiku Lembit Öpiku eestvedamisel, on ametisse nimetanud ekspertkomisjoni, kelle töö on jälgida Maad ohustavate asteroidide liikumist. Teadlased väidavad, et 2039. aastal võib Maad tabada ohtlikult suur asteroid.

Maailmalõpuga ähvardava asteroidi nimega 1999 AN10 avastamisest teatasid astronoomid juba mullu aprillis, kuid alles nüüd on austraalia täheteadlased välja arvutanud selle liikumiskiiruse ja Maast möödumise kauguse.

Teadlased rõhutavad, et AN10 liikumine on üsna kaootiline. Seetõttu ei saa selle kurssi täpselt ennustada. Ohtlik periood on järgmised 600 aastat, nendivad astronoomid.

Loomulikult on võimalik, et asteroid ei sea Maad ohtu, vaid liigub planeedist mööda. Kokkupõrke korral oleksid tagajärjed aga kohutavad – vähemalt lähimad mandrid kannataksid ränka kahju, muutuks ka kliima. Arvatakse ju, et just asteroidipõrge tegi 65 miljoni aasta eest lõpu dinosaurustele. Ohtu ei saa alahinnata, arvavad britid. Rahvasaadik Öpiku hinnangul on asteroidioht koguni 750 korda suurem, kui näiteks lihtbriti võimalus saada lotos peavõit.

Ekspertkomisjoni ülesandeks jääb lisaks AN10 jälgimisele ka teistel Maast lähedalt mööduvatel taevakehadel, asteroididel ja komeetidel silma peal hoidmine. Ning kui kokkupõrkeoht väga suur tundub, aitab komisjon maailmal seda ära hoida.

Samal teemal

27.01.2017
Maa elab pidevas asteroidiohus