Maailm

Lähis-Ida püssirohutünn plahvatab suursõjaks? (8)

Tõnis Erilaid, 11. mai 2018 00:06
LAHINGUVALMIS: Iisraeli sõdurid Golani kõrgustikel, mille pärast öised raketirünnakud algasid.Foto: Reuters/Scanpix
Eile öösel ründasid Iisraeli õhujõud 35 sihtmärki Süüria pinnal. Juudiriigi esindaja väitel oli rünnak vastuseks hetk varem Golani kõrgendikelt Iisraeli positsioonide pihta tulistatud rakettidele.

„Kümmekond minutit pärast südaööd tulistasid Süürias olevad Iraani üksused paarkümmend raketti meie eesliini pihta Golanil,“ ütles Iisraeli kaitsejõudude pressiesindaja kolonelleitnant Jonathan Conricus. „Kahju tehti minimaalselt, elavjõu kaotusi meie teada polnud. Osa rakette ei lennanud kõrgendikeni, osa tulistasime alla.“

Samal teemal

Iisraeli õhujõud said viivitamatult ülesande rünnata Iraani baase Süürias ja ka vähemalt ühte Süüria enda radarijaama. Mitu sihtmärki oli koidueelsel ajal Damaskuse lähedal, millele osutavad sealsete elanike internetti riputatud mobiilivideod. Süüria õhukaitse tegi rünnaku tõrjumiseks kõik, mis suutis, ja sõjaväelased väidavad, et osa rakette tulistati alla. Iisrael eitab seda. Ajaleht Haaretz kirjutab, et rünnak oli suurim, mis pärast 1973. aasta oktoobrisõda korraldatud, ning lisab, et seda oli oodata juba pärast president Trumpi avaldust, et ta võtab tagasi USA allkirja Iraaniga sõlmitud tuumaleppelt. „Golanil anti käsk varjendid lukust lahti teha,“ kirjutab Haaretz.  

Teiste riikide ajakirjandus pigem oletab, et raketirünnak Golanile oli vastus Iisraeli kolmapäevastele raketilöökidele, mis tapsid 15 Iraani sõdurit.

Vene sõjajõude Süürias hoiatati Iisraeli rünnakust ette. Venelaste andmeil tulistati 28 lennukilt välja 70 raketti. Sihtmärgiks olid valitud Iraani sõjaväelaste kasutuses olevad taristuobjektid. Londonis paikneva Süüria inimõiguskeskuse hinnangul hukkus raketirahe all vähemalt 23 iraanlast.

Olukord Lähis-Idas pingestub veelgi, kui USA tuleval esmaspäeval oma saatkonna Tel Avivist Ida-Jeruusalemma kolib, sest palestiinlased näevad seda paika oma pealinnana. Ühendriike esindab avamisel presidendi tütar Ivanka Trump koos abikaasa Jared Kushneriga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee