Maailm

POMMIRAHE: Iisrael ja Iraan asusid karmi tulevahetusse (36)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. mai 2018 19:06
Ekraanitõmmis Iisraeli pommirünnakustFoto: AFP PHOTO / Ho / Central War Media
Neljapäeval pommitas Iisrael pea kõiki Süürias asuvaid Iraani sõjaväepunkte. See oli reaktsioon varem Iraani poolelt tulnud pommirahele Iisraeli sõjaväe suunas Golani kõrgendikel. Maailm on mures, et konfliktist ei kasvaks välja täiemõõtmeline sõda.

Nii intensiivset rünnakut pole Iisrael Süürias asuvate Iraani baaside suunas korraldanud Süüria kodusõja algusest peale, kirjutavad ABC News ja Independent. Iisraeli sõjaväe sõnul olid rünnaku sihtmärkideks relvalaod, logistika- ja luurekeskused. Kannatada said ka mitu Süüria õhutõrjepunkti.

Samal teemal

Kohapeal asuva inimõigusteorganisatsiooni sõnul hukkus rünnakus 23 inimest.

Euroopa riigipead Theresa May ja Emmanuel Macron on mõlemalt osapoolelt rahumeelsust palunud ning neljapäeva õhtul kavatseb Macron kohtuda Saksamaa kantsleri Angela Merkeliga, et Iisraeli-Iraani tärkavat konflikti arutada. Isegi Moskva kutsus osapooli üles rahu säilitama. Valge Maja aga rõhutab, et Golani kõrgendikke tabanud pommirahe, mille korraldas Iraan, oli vägivaldne agressioon, mille vastu Iisrael end õigustatult kaitses.

Golani kõrgendikud on Iisraeli annekteeritud maa-ala, mille tagasiandmine Süüriale on Iisraelile julgeolekukaalutlustel vastumeelne. Kõrgendikele võivad Iisraeli sõnul putkad püsti panna islamiäärmuslaste rühmitused, kes võivad piirkonda Iisraeli ründamiseks ära kasutada.

8. mail teatas USA president Trump, et Ameerika taganeb Iraani tuumakokkuleppest. Iisrael on algusest peale kokkuleppe vastane olnud, kuid see, kas rünnakud ja USA kokkuleppest lahkumine on seotud, jääb spekulatiivseks.

Ekraanitõmmis Iisraeli pommirünnakust Foto: AFP PHOTO / Ho / Central War Media

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee