Kommentaar

Mart Soidro | Segasumma suvilast ja Eve Kivist (2)

Mart Soidro, literaat, 10. mai 2018, 18:19
Foto: TH
Nagu arvata võiski, kukkus Tallinna linnapea Taavi Aasa umbusaldusavaldus pealinna parlamendis teisipäeva hommikul läbi. Umbusalduse läbiminekuks olnuks  79-liikmelises volikogus vaja 40 häält. Kollast kaarti näitas meerile aga 38 munitsipaalpoliitikut.

Tallinna volikogu pakub laiemale avalikkusele huvi harva. Enne valimisi või siis, kui mõni sinna valitud pullivend villast viskab. Vladimir „ei kommentaari” Belõit ikka mäletate? Või Vitali Faktulinit, kes tänutäheks väledate jalgade eest (loe: ülejooksmise eest Keskerakonnast Rahvaliitu) vormistati mõneks kuuks siseminister Margus Leivo nõunikuks. „Hakkas tööle?” küsis Leivo lootusrikkalt, kui Brüsseli komandeeringust tagasi jõudis ja uue olukorraga ennast kurssi viis. Järgnes kolleegide pearaputus ja raske ohe, mida Pagari tänava majade seinad on varemgi kuulnud.

„Minu lootused seoses Faktulini siseministeeriumisse tööle tulekuga olid suuremad, kui tema tegevus seda näidanud on. Ootasin, et Faktulin oleks võimeline tegema seda, mida töövisioonis mulle esitas,” oli Leivo mõne aja möödudes sunnitud tõdema (Postimees, 4.01.2005).

Või linnavolinik Tõnis Bittman, kelle aastatetaguseid vägitegusid tõrgub kirjeldamast minu nõder sulg...

Otsa lõppes pillimehe ramm

Praegune volikogu on koos käinud pool aastat. Kõigest kaks korda kuus, aga juba on otsa lõppenud nii mõnegi pillimehe ramm. Kas tõesti hinnati oma võimeid üle või kadus soov pealinlaste põlve uueks luua?

4. mail peatati isikliku sooviavalduse alusel Raivo Aegi ja Kadi Pärnitsa volitused ja järgmised kolm kuud saavad poolt Eesti keskmist palka ja pealinna piires tasuta parkida Kaido Kukk ja Mart Meri.

Kolm päeva hiljem peatas Tallinna linna valimiskomisjon isiklike sooviavalduste alusel kolmeks kuuks Taavi Rõivase, Keit Pentus-Rosimannuse, Remo Holsmeri, Eerik-Niiles Krossi ja Heli Tederi linnavolikogu liikme volitused ja nende kohuseid täidavad Toomas Kruusimägi, Eve Kivi, Liina Hermaküla, Eero Merilind ja Toomas Kärk.

Samal päeval teatas praegu veel oravapartei liige Deniss Boroditš: „Peatasin oma volitused sellepärast, et volikogus hääletatakse umbusaldusavaldust linnapea Aasale. Töötasin temaga neli aastat koos ning tunnen teda kui ausat ja vastutusvõimelist inimest. Ma ei usu, et umbusaldamine lahendab kuidagi korruptsiooniprobleeme.”

Nojaa, kirjutasin juba aasta alguses, pärast justiitsminister Urmas Reinsalu vastu algatatud umbusalduse läbikukkumist: „Kuhu kadus nii olulise hääletuse eel kunagine keskerakondlane Deniss Boroditš, seda ei õnnestunudki mul välja selgitada. (Oli riigikogu töönädalal Vietnamis puhkusel; hilisem märkus – M. S.) Aga hoidkem kunagisel Tallinna abilinnapeal silma peal! Hoolimata sellest, et Edgar Savisaar ei juhi enam parteid, pole uuenenud Keskerakonnal äkki vajagi kulutada üheksat kuud uue Boroditši tegemiseks.” (Õhtuleht, 25.04.2018) Nii või teisiti võib Toompea koalitsioon kergemalt hingata ja selle koosseisu lõpuni oluliste hääletuste korral Boroditši häälega (hääletamata jätmisega, vastavalt vajadusele) arvestada.

Aga see selleks. Murelikuks teeb, et mai esimesel dekaadil, vahetult enne Arnold Rüütli 90. sünnipäeva, on vahetunud kümnendik pealinna volikogu koosseisust. Tõeline segasummasuvila, kus Vana-Viru 12 paljunäinud majas on koht nii Caligula hobusel kui ka nukuvoodis magaval härra Nilssonil.

Eve Kivi tulemine

Samas on mul siiralt hea meel, et Tallinna volikogus seadis ennast kenasti sisse armastatud Eve Kivi. Ivan Orava vana sõbranna, kellega ta koos kihelkonnakoolis õppis (EPL, 30.08.2008).

Tõeline diiva! Võib-olla jäi ta oma põlvkonnakaaslastele Sophia Lorenile ja Brigitte Bardot´le mõneti alla, aga seda üksnes näitlejameisterlikkuse poolest. Avada teisipäeva hommikul silmad, vaadata kalendrisse ja avastada, et oled saanud 80aastaseks... Ei olegi kiiktoolis tukkuv Bullerby vanaisa, kes ei mõistnud samas vanuses muud kosta kui: „Oh-oh-hoo, jah-jah.” Selle asemel seadis näitlejatar sammud hoopis Tallinna volikokku ja esimese asjana avaldas umbusaldust meerile – vähestele lihtsurelikele on selline võimalus antud! 

Volikogu asesimees Toivo Tootsen (sai viimastel kohalikel valimistel 37 häält, Eve Kivi aga 208) ei ole muidugi Dean Reed, aga tema roosikimp filmidiivale teeks au igale Saksa Demokraatliku Vabariigi näitlejale. Kalestunud inimesena eeldasin, et uustulnukas saab tähtpäeva puhul ainsana saalis viibinud keskerakondlaselt „kolme lõdva tulbi, naeratuse ja tordi” osaliseks, ent võta näpust! Keskerakond ei ole Jüri Ratase ajal uuenenud mitte üksnes sõnades, vaid ka tegudes.

Tõelist daami aga lilledega ära ei osta. Eve Kivi, nagu ülejäänud opositsioon, avaldas Taavi Aasale umbusaldust. Kaks häält jäi puudu ja opositsionääre poleks päästnud ka hiljuti edutult Eesti uisuliidu presidendiks kandideerinud Edgar Savisaar. Olukord võib muutuda pärast 3. märtsi 2019, mil toimuvad riigikogu valimised. Kui Keskerakond ei jätka valitsuskoalitsioonis, võib nii mõnigi Faktulini-masti mees hakata mõtisklema: kust ta tuleb, kes ta on ja kuhu ta minna tahab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee