Repliik

Vanglad: uurime ja analüüsime enesetappe täie tõsidusega (4)

Leanyka Libeon, vanglate pressiesindaja, 10. mai 2018, 18:18
 TEET MALSROOS
Selle, kas vanglaametnikud on teinud kõik endast oleneva, et enesetapujuhtumeid ennetada, peab välja selgitama üksikasjaliku uurimisega. Vanglate üle valvab nii justiitsministeeriumi vanglate osakond kui ka väljastpoolt süsteemi pärinevatest inimestest koosnevad ja kõrvalpilku pakkuvad vanglakomisjonid.

Kahjuks ei ole üheski vanglas võimalik enesetappe ära hoida. Eesti vanglates on varem olnud üks või kaks enesetappu aastas, kuid on olnud ka aastaid, kus pole toimunud ühtki enesetappu. Sel aastal seisame aga silmitsi juba mitme juhtumiga. Vanglateenistus uurib igat enesetapu juhtu täie tõsidusega. Me analüüsime, kas oleksime saanud juhtunu ära hoida, kas abinõud enesetappude ennetamiseks ja juhtumitele reageerimiseks on olnud piisavad.

Tegeleme iga päev vangide psüühiliste probleemide ennetamise ja lahendamisega. Kõik vanglasse saabujad läbivad saabumise päeval meditsiiniosakonnas läbivaatuse, mille käigus pööratakse eraldi tähelepanu vaimsele seisundile, sh suitsiidimõtetele ja -katsetele. Peale inimese enda kaebuste võetakse arvesse varasemat haiguslugu (sh diagnoosid, tarvitatavad ravimid).

Kui inimene väljendab suitsiidimõtteid, tal on teadaolevalt esinenud suitsiidikatseid või ta on vanglas esimest korda, siis suunatakse ta samal päeval erakorraliselt vaimse tervise õe või kliinilise psühholoogi vastuvõtule. Kui nende hinnangul on vajalik ravi, suunatakse inimene eraldi ka psühhiaatri juurde. Kõigile süüdimõistetutele, kelle karistusaeg on vähemalt üks aasta, tehakse riskihindamine, mille käigus hinnatakse muu hulgas enesetapuriskiga seonduvat.

Üksuse juht võib anda käitumisjuhise, et tavakambris viibivat enesevigastamis- või suitsiidiriskiga vangi käiakse vaatamas sagedamini kui kord tunnis. Äärmuslikul juhul on võimalik inimesel keelata kanda isiklikke riideid ja kasutada isiklikke esemeid ning paigutada ta eraldatud lukustatud kambrisse. Paratamatult peame arvestama, et seadus nõuab vangidele teatud privaatsust. Kaameraga kambrisse tohib vangi panna ainult siis, kui tema suitsiidirisk on äärmiselt tõenäoline.

4 KOMMENTAARI

r
Riigikogulased 16. mai 2018, 23:53
võiksid katsetama minna kas on ikka võimalik ennast ära tappa.
h
Hm 15. mai 2018, 16:19
Lihtne järeldus, et 0oonias on elu nii s...ks läinud, et isegi eurohotellis (ehk vanglas) pole enam hea elada.
Loe kõiki (4)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee