Võidumärk: õnnelik kojujõudmineFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 10. mai 2018 16:22
USA asepresident Mike Pence ütles, et kolme Põhja-Korea vanglatest pääsenud ameeriklase vabanemine on üks tema elu rõõmsamaid hetki. Tõenäoliselt üks rõõmsamaid hetki ka Kim Dong Chuli, Kim Hak Songi ja Kim Sang Duki elus.

Lennuk, mis mehed koos välisminister Mike Pompeoga koju tõi, maandus neljapäeva varahommikul Washingtoni lähistel. Esimest korda nägid nad kodumaa pinda siiski varem, kui lennuk Alaskal peatus ja president Trumpi ja esileedi Melania Trumpi peale võttis. USA esipaar väljus lennukist koos vabastatud vangidega.

Foto: AFP/Scanpix

ABC News kirjutab, et kõik kolm meest mõisteti Põhja-Koreas sunnitööle. Kim Dong Chul on teadaolevalt kõige kauem Põhja-Korea vanglas istunud ameeriklane. Tema vangistus kestis üle 900 päeva. Mees on ametilt pastor, kuid põhjakorealased süüdistasid teda Lõuna-Korea heaks spioneerimises. Tema esialgne karistus nägi ette 10 aastat sunnitöölaagris.

Teised kaks on teadlased, kes töötasid Pyongyangis ülikoolis. Nad vahistati süüdistatuna riigivaenulikus tegevuses.

Foto: AFP/Scanpix

Asepresident Pence andis lennuki maandumise järel intervjuu,. Ta usub, et kolme ameeriklase vabanemine sai toimuda ennekõike tänu president Trumpile. Kui ajakirjanik küsis, kas Põhja-Korea diktaator Kim Jong-un on hullumeelne - termin, mida Trump Kimi kohta sageli on kasutanud - kõhkles Pence vastamast. Kui reporter edasi küsis, kas Kimi ikkagi saab usaldada, vastas Pence: „Kimi režiimi ajalugu on meile kõigile tuttav, eks ole.“ Ta usub, et kui praegune Kim võtaks kätte ja otsustaks oma isast ja vanaisast teistmoodi valitseda, ootab Põhja-Koread ees helgem tulevik.

Vangid ise kirjeldasid, et koju pääsemine tundub nagu unenägu. Vastates küsimusele, kuidas mehi koheldi, vastab üks, et koges erinevaid kohtlemisviise, pidi tegema väga palju rasket tööd, kuid tunnistab, et vajadusel sai ta näiteks arstiabi. Ilmselgelt on kolm meest palju paremas seisundis kui sel aastal sisuliselt surnuna koju saadetud tudeng Otto Warmbier, kes Põhja-Korea vanglat üle ei elanud.