VÕITIS KOHTUS AMETNIKUD: Õnnelik Sameer Sathab ütleb, et puhkus pole peamine, vaid tähtis on töö. Foto: Kaader Youtube'i videost
Tõnis Erilaid 9. mai 2018 22:24
Rootsi migratsiooniametnikud otsustasid, et 22aastane iraaklase, automehaaniku Sameer Suhbati tööluba ei pikendada ja ta tuleb riigist välja saata, sest ta ei ole töölt puhkust võtnud ning on seega eksinud tingimuste vastu, mis seati talle tööloa taotlemisel. 

Ametnikud leidsid, et Sameer jättis esimesel töökohal välja võtmata seitse päeva puhkust ja 20 järgmises ametis, kus ta alustas 2016. aastal. Juristid püüdsid küll selgitada, et esimesel aastal olnuks tegemist palgata puhkusega, mida tööline võib võtta, aga ei pruugi, kuid see kõlas ametnike kurtidele kõrvadele. Teisel juhul oli autotöökoda ajutiselt suletud, kuid Sameer sai sellest hoolimata palka ning see käis seegai puhkuse eest.

„Ma ei tahtnud palgata puhkust. Ja keegi ei öelnud mulle, et puhkus on lausa kohustuslik,“ oli Sameer hämmingus. „Ma ei teinud enda meelest midagi kurja. Tahan elada Rootsis ja õppida elektriautosidki hooldama.“

Seejärel alanud kohtuprotsesside jada lõppes alles sellel teisipäeval, kui Malmö kohus leidis, et noor iraaklane võib jääda Rootsi, ükskõik, kas ta võttis puhkust või mitte. „Mul ei ole sõnu kirjeldamaks, kui õnnelik ma olen,“ kirjutas Sameer Rootsi Raadiole.

Noor iraaklane elab ja töötab Stockholmi külje all Täbys. Kohus leidis, et ta pole eksinud nende tingimuste vastu, mida talle tööluba ette kirjutas ja juhtis sellele tähelepanu, et talle maksti palka isegi selle aja eest, kui ta oli ajutiselt kodus, kui autoremontla pandi kinni. „See, et talle teisel töökohal puhkusetasu ei makstud, võis talle isegi kasulik olla – ta sai ju ka tööst vabade päevade eest palka,“ kinnitas kohus.

Sameeri kaitsnud advokaat Johannes Forssberg märkis, et lõpuks võitis terve mõistus migratsiooniametnike kitsarinnalise seadusetõlgitsemise.