Maailm

Trumpi ultimaatum Iraanile (4)

Tõnis Erilaid, 9. mai 2018 21:24
LÕPP ÜHENDRIIKIDELE! Loosung on joonistatud USA endise saatkonna müürile Teheranis.Foto: SIPA/Scanpix
Ühendriikide president jättis teisipäeva õhtul Twitteri kõrvale ja rääkis pikemalt sellest, et tõmbas Iraaniga sõlmitud tuumaleppele kriipsu peale. „See leping on vigane,“ kuulutas Trump ja lisas, et kehtestab riigi vastu väga karmid sanktsioonid.

Tõsi, ta jättis võimaluse, et kui Iraan on valmis läbirääkimislaua taha istuma, siis on ta selleks valmis. Sanktsioonid kehtestatakse ju järk-järgult ja teatud viivitusega. Täismahus jõustuvad need 180 päeva pärast, mis annab Euroopa ettevõtetele aega koostöö Iraaniga lõpetada. Esijoones on siin kahtlemata jutt Boeingu ja Airbusi 40 miljardi dollari lepingust Iraaniga, et müüa sinna kümneid lennukeid.

Samal teemal

Euroopa sanktsioonide alla?

Kui sidemed Iraaniga ei katke, siis ähvardavad sanktsioonid ka Euroopa ettevõtteid. Ehk  teisisõnu: kui praegu on mitu Euroopa riigijuhti kinnitanud, et nemad tuumaleppest välja ei astu, siis kartuses kaotada USA turg peavad nad seda ometi tegema. Või veenma Iraani nõustuma uue leppega, mis kõlab peaaegu nagu ultimaatum. Trumpi otsust toetasid peaaegu kohe Saudi Araabia oma lähemate liitlastega ja Iisrael, kes hetk hiljem sooritas raketirünnaku Süüria pealinna Damaskuse äärealale, väites, et seal oli Iraani sõjamoonaladu. 

Mis Trumpile praeguses, president Barack Obama ajal sõlmitud lepingus ei meeldi? Esijoones piirab see vaid Iraani võimalusi luua tuumarelv ja rikastada uraani. Sedagi ainult 2025. aastani. Lepingus ei ole juttu Iraani raketikatsetustest ja nende relvade hulga vähendmisest – islamiriigil on aga praegu Lähis-Ida suurim raketivaru ja vajadusel saaks neid kiiresti varustada tuumalõhkepeaga. 

Vanade ohtude kõrvale on kerkinud uued, mis Trumpi kinnitusel ohustavad Ühendriike ja tema liitlasi vahest veelgi suuremal määral. Eeskätt peavad USA poliitikud Iraani terrorismi toetavaks riigiks. Mitte ainult Süürias, kus Bashar al-Assadi režiim püsib suuresti nende toel. Ameeriklaste meelest on ka äsja Liibanoni valimiste edukas olnud ja samuti Süürias sõdiv Hizbollah tegelikult Iraani käepikendus.

Niisiis ütles Trump lepingu üles, kuid midagi uut ta kohe asemele ei pakkunud. Viitas vaid ühisarutelule liitlastega. Viimased on seni väitnud, et leping on tõepoolest puudulik, ent parim, mida oli võimalik sõlmida. „Oma soove ei saanud selles lõpuni ellu viia ei üks ega teine osapool,“ on analüütikud hinnanud, märkides, et see on ikkagi parem kui varasem igasuguse lepinguta aeg. Ka pole mingid tõendeid, et Iraan oleks lepingut rikkunud.

Seda, kuidas Ühendriigid kogu oma võimsusega püüavad Iraani majandust allumatuse pärast lömastada, pannakse kindlasti tähele Põhja-Koreas sealse liidri ja USA presidendi kohtumise eel. Trumpi uus rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton on optimist: nüüd mõistab Kim Jong-un väga selgesti, et Ühendriikide praegusele presidendile kõlbavad vaid sellised lepingud, mis mitmetimõistmist ei võimalda ja hõlmavad kõiki teemasid. 

Iraan esialgu lepingust ei tagane 

Iraan võttis Ühendriikide otsuse tuumalepingust taganeda teadmiseks vastuoluliselt. President Hassan Rouhani lubas, et Trumpi otsus ei sunni riiki lepingust loobuma. Vähemalt seni, kuni teised allakirjutanud riigid – Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, Hiina, Venemaa ja Euroopa Liit – sellest kinni peavad. Oma teleesinemises ütles Rouhani, et Iraani diplomaadid peavad juba allakirjutanud riikidega kõnelusi. Mõned Iraani lehed teatasid aga juhtkirjades: „Trump rebis lepingu puruks, ka meil on aeg seda teha!“

Muide, ka Khamenei on varem tuumalepingut kritiseerinud ja seda Iraanile kahjulikuks pidanud.

Kõige ägedamalt reageeris Iraani parlament, kuhu üks saadik oli kaasa võtnud USA paberist lipu ja selle otse istungisaalis põlema pistis. „On täiesti selge, et Trump mõistab vaid jõu keelt,“ ütles parlamenti spiiker Ali Larijani, taustaks hüüe: „Surm Ameerikale!“

PARLAMENDIS PÕLETATI LIPPU: Üks rahvaesindajaist oli kaasa toonud USA paberlipu ja pani sellele tule otsa. Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

23.07.2018
Trump tegi Iraani liidrile ehmatava hoiatuse
22.05.2018
IRAAN: USA soovib provotseerida konflikti
21.05.2018
„TAHATE UUT DIILI?“ USA 12 nõudmist Iraanile
11.05.2018
Lähis-Ida püssirohutünn plahvatab suursõjaks?