Eesti uudised

SVEN MIKSER: Eesti peaks Saudi Araabiaga suhteid tihendama (20)

Toimetas Anett Rannamets, 9. mai 2018 19:44
Sven MikserFoto: Martin Ahven
Täna kohtus välisminister Sven Mikser Riyadhis oma Saudi Araabia kolleegi Adel Al-Jubeiriga, kellega räägiti kahe riigi suhete tihendamise võimalustest ning arutati olukorda regioonis.„Eesti ja Saudi Araabia suhted on head, kuid seni küllaltki tagasihoidlikud. Selle visiidi käigus leidsime mõlemapoolselt valdkondi, kus suhteid tihendada,“ sõnas välisminister Mikser.

„Mitmed Eesti ettevõtted on siin juba tegutsenud, kuid kindlasti võiks huvi nii Saudi Araabia kui ka kogu regiooni vastu olla märksa suurem,“ sõnas ta.

Samal teemal

Mõlemad ministrid leidsid, et välisministeeriumite vahel tuleks sisse viia regulaarsed poliitilised konsultatsioonid. Mikser tervitas ka Saudi Araabia otsust nimetada Eestisse mitteresideeriv suursaadik. 

Adel Al-Jubeir kinnitas, et Saudi Araabia on huvitatud oma majanduse mitmekesistamisest, innovatsioonist ja tehnoloogilistest uuendustest. „Eesti kui innovaatiline riik saab jagada oma positiivset e-kogemust,“ sõnas Mikser. Samuti vesteldi küberturvalisusest. 

Välisministrid rääkisid ka olukorrast regioonis, sealhulgas Süürias, Jeemenis, Liibüas ja Iraagis, samuti Saheli piirkonnas.

„Stabiilsus ja rahu Lähis-Idas on nii piirkonna, Euroopa kui kogu maailma jaoks suur eesmärk,“ rõhutas Mikser. „Olgu tegemist Süüria konflikti või Lähis-Ida rahuprotsessiga, igal juhul tuleb taotleda püsivat poliitilist lahendust,“ ütles ta.    

Kohtumisel räägiti ka USA otsusest lahkuda Iraani tuumaleppest. Pooled nõustusid, et selle otsuse mõju vajab analüüsimist ning et palju sõltub Iraani enda edasisest tegevusest.

„Oluline, et kõige selle juures ei läheks kaotsi seniste diplomaatiliste jõupingutuste peamine eesmärk, nimelt tuumarelvata Iraan,“ sõnas Mikser. 

Välisminister tutvustas oma kolleegile ka Eesti kandidatuuri ÜRO julgeolekunõukogu mitte-alalise liikme kohale aastatel 2020-21. 

Tegemist on Eesti välisministri esimese visiidiga Saudi Araabiasse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee