Maailm

Täiendatud kl 21:20!

Trump: USA lahkub Iraani tuumakokkuleppest! (40)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. mai 2018 20:16
Seinamaaling endise USA saatkonnahoone juures TeheranisFoto: AFP/Scanpix
USA president Donald Trump andis täna teada, et otsustab Iraani tuumakokkuleppest lahkuda. 

„Iraan on üks peamisi terroristide toetajaid,“ alustas Trump süüdistustega. Ta jätkas kriitikaga kokkuleppe suunal, mis pole tema sõnul Iraani suhtes piisavalt karm. „Oma olemuselt on kokkulepe täiesti vigane,“ ütles ta. Trump lubab ka kehtestada uued sanktsioonid.

Iraanlastele saatis Trump lohutava sõnumi, eristades lihtsaid kodanikke, kes tema hinnangul kannatavad režiimi võimu all, Iraani liidritest.

Samal teemal

Teised kokkuleppele alla kirjutanud suurriigid, samuti Lähis-Ida riigid hoidsid hinge kinni, samal ajal kui paljud ameeriklased kütusehinna tõusu hirmus bensiinijaamades otsuse väljateatamise eel soodsa hinnaga kütust tankisid. Tõenäoliselt ootab neid ees korralik hinnatõus.

New York Times kirjutab, et neile teadaolevalt oli Trump juba hommikul Prantsusmaa president Emmanuel Macronile öelnud, et kavatseb kokkuleppest välja astuda.

2015. aastal USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hiina, Venemaa ja Iraani vahel loodud tuumakokkuleppe kohaselt kärbib Iraan oluliselt oma tuumaprogrammi ning avab selle rahvusvahelistele vaatlejatele. Muu hulgas peab Iraan 15 aasta jooksul vähendama oma uraanivarusid 98 protsendi võrra. Vastutasuks leevendasid teised riigid omakorda Iraanile kehtestatud sanktsioone.

Tuumakokkuleppe tühistamine on Trumpi lubaduseks (või ähvarduseks, sõltub, kust vaadata) olnud juba presidendikampaania aegadest peale. Teised kokkuleppele alla kirjutanud riigid ning ka ÜRO on kokkuleppe jätkumisest huvitatud ja on viimastel päevadel elu eest üritanud USA riigipea meelt muuta. Iraani tuumakokkuleppe lõppemisest on huvitatud Iisrael, peaminister Benjamin Netanyahu esines möödunud nädalal ajakirjanike ees Powerpointi esitlusega, milles süüdistas Iraani kokkuleppe rikkumises ja pettuses.

Kokkuleppe pooldajate sõnul võib Iraan samuti kokkuleppest loobuda ning siis ei hoia enam ükski leping ega kokkuleppe riiki tuumaprogrammiga jätkamast. See võib aga viia võidurelvastumiseni Lähis-Idas. Seni on Iraan siiski kinnitanud, et ei kavatse loobuda.

Samal teemal

02.10.2018
Trump kehtestab Iraanile uuesti kõik tuumakokkuleppe-eelsed sanktsioonid
05.05.2018
Iraan valmistub uraani rikastamise programmile uut käiku andma
22.04.2018
IRAAN: USA soovib provotseerida konflikti
21.04.2018
„TAHATE UUT DIILI?“ USA 12 nõudmist Iraanile