Maailm

Holokaustiseadus on raskesse olukorda pannud Auschwitzi muuseumi töötajad (3)

Toimetas Piret Kütt, 8. mai 2018 10:14
Auschwitzi muuseum PoolasFoto: Reuters/Scanpix
Poolas vastu võetud holokaustiseadus on ebameeldivasse olukorda pannud Auschwitzi muuseumis töötavad inimesed, kes kaebavad informatsiooni vähesuse ja turistide pahameele üle, kirjutab The Guardian.

Aasta alguses vastu võetud seaduse kohaselt ei tohi Poola territooriumil asunud natside surmalaagrite kohta kasutada nimetust Poola surmalaagrid, samuti ei tohi poolakaid süüdistada holokaustis. Seaduse eiramine võib kaasa tuua trahvi või kolme aasta pikkuse vangistuse. 

Samal teemal

Aprillis kirjutas muuseumidirektori Piotr Cywiński vend Paweł  Cywiński Facebooki sõnumi peakirjaga  „50 päeva lakkamatut viha“, viidates oma venna keerulisele olukorrale. „12 pikka aastat on ta töötanud maailma ühes kohutavaimas paigas, tema kontorist avaneb vaade võllale ja gaasikambritele,“ nentis Pawel. „Kümneid artikleid kahtlastel veebilehtedel, sadu Twitteri kontosid, tuhandeid postitusi, vandesõnu, meeme, ähvardusi, laimu, süüdimõistmisi. Seda kõike on küllalt, et sind laastada.“ 

Pawel, kes haldab muuseumi tegevust sotsiaalmeedias, ütles The Guardianile, et uue seaduse järelmõjudena on sihtmärgiks sattunud Auschwitz. „Meil on käinud inimesed, kes ütlevad, et nad ei tohi siin kanda Poola lippu, inimesed, kelle sõnul pole muuseumis esindatud poolakate mälestusi. Kõik see nimetatu ei vasta tõele ja meie peame sellega silmitsi seisma,“ on Pawel nördinud. 

The Guardiani andmeil on nelja kuu jooksul turismigruppide poolt süüdistatud vähemalt kahte muuseumi giidi. 

Veebruaris vastu võetud holokaustiseaduse on hukka mõistnud ka nii Iisrael kui USA. Õiguse ja Õigluse partei esimees Jarosław Kaczyński sõnul on seaduse eesmärgiks kaitsta Poolat nende eest, kes üritavad vastutust holokausti eest hoopis natsiokupatsiooni all kannatanud riikidele lükata.

Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

27.06.2018
Poola muutis holokaustisüüdistuste seadust
08.02.2018
Ajaloolane Applebaum süüdistab Poola valitsust kallutatud meedia toetamises
07.02.2018
Toomas Alatalu | Poola teeb ajalooseadusega ajalugu