Maailm

VIIMANE ÕLEKÕRS: Boris Johnson üritas Trumpiga rääkida läbi teleekraani (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. mai 2018 17:36
Boris JohnsonFoto: AFP/Scanpix
USA presidendil Donald Trumpil on 12. maini aega, et otsustada, mida Iraani tuumakokkuleppega peale hakata. Suurbritannia välisminister loodab aga Trumpi meele järele olla ning tema meelt muuta presidendi lemmiktelesaates.

Donald Trump pole kunagi teinud saladust sellest, et Iraani tuumakokkulepe talle meeltmööda ei ole. Kokkulepe, mille sõlmisid 2015. aastal seitse riiki - USA, Iraan, Suurbritannia, Prantsusmaa, Hiina, Saksamaa ja Venemaa - on pinnuks silmas ka Iisraelile. Eelmisel nädalal teatas Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu, et Iisraeli võimudel on mahukalt informatsiooni, mis tema sõnul tõestab, et Iraan ei pea tuumakokkuleppest kinni.

Samal teemal

Tuumakokkuleppe sisu on lihtsalt kokku võttes see, et Iraan kärbib oluliselt oma tuumaprogrammi ning teised riigid leevendavad vastutasuks Iraanile kehtestatud sanktsioone.

Tuumakokkuleppe teised osapooled on selle jätkumisest huvitatud, vahendab BBC. Ehkki Suurbritannia välisminister Boris Johnson viibib Ameerika pealinnas Washingtonis visiidil, ei mahu tema päevakavasse kohtumine Trumpiga. Seega üritas ta presidendile aru pähe panna viisil, mida pidas kõige efektiivsemaks: tele-eetris.

Täpsemalt konservatiivse telekanali Fox News hommikusaate „Fox & Friends“ eetris. Saade kuulub Trumpi lemmikute hulka. Alles hiljuti pidas ta kohmetunud „Fox & Friendsi“ saatejuhtidele maha pooletunnise pahase telefonikõne.

Johnson alustas meelitavate sõnadega, öeldes, et Trumpil on õigus, kui Iraani kokkulepet kritiseerib ning möönis, et kokkulepe pole kaugeltki mitte täiuslik. Johnson usub, et vigu on võimalik parandada.

Kõige olulisem sõnum, mida Johnson telepurgi vahendusel USA presidendile üritas edasi anda, on see, et Iraan võib kokkuleppe katkestamise järel, kui riiki ei kohusta enam ükski leping ega jälgi ükski rahvusvaheline organisatsioon, tuumaprogrammi täiel võimsusel taaskäivitada. Kokkuleppe lõppemine võib tähendada ka tuumarelvade võidujooksu algust Lähis-Ida riikide vahel. Johnson kinnitas, et lõppkokkuvõttes võidaks tuumaleppe katkestamisest ainult Iraani režiim, kes saaks rohelise tule teha jälle mida iganes hing ihaldab.

Samal teemal

09.04.2018
Trumpi ultimaatum Iraanile
09.04.2018
Saudi Araabia tervitas Trumpi otsust loobuda tuumeleppest
08.04.2018
Trump: USA lahkub Iraani tuumakokkuleppest!
01.04.2018
IISRAEL: Iraan ehitab salaja tuumapommi