Maailm

Rahvas tuli tänavaile: Pariisis Macroni, Venemaal Putini vastu  (5)

Tõnis Erilaid, 6. mai 2018 19:25
Foto: AFP/Scanpix
Laupäeval tulid inimesed tänavale. Prantsusmaal tehti seda Macroni ja Venemaal Putini vastu, Šotimaal marssisid kümned tuhanded iseseisvuse toetuseks, Tel Avivis paljastasid tuhanded naised ülakeha protestiks ahistamise vastu.

Suurima rahvamassi tõid vasakjõud tänavaile Pariisis, kus politsei andmeil 40 000, korraldajate kinnitusel aga 160 000 inimest avaldas meelt täna oma võimu esimest aastapäeva tähistava Emmanuel Macroni reformide vastu. Meeleavaldajad võrdlesid Macroni ühelt poolt Napoleoni ja teisalt Draculaga.

„Tal on aastaga õnnestunud lõhkuda peaaegu kõik, mis ametiühingud on poole sajandi jooksul kätte võidelnud,“ pahandas vanem meeleavaldaja telekaamera ees.

MUUSIKA JA LOOSUNGID: Pariisis oli küll väljas kümneid tuhandeid protestijaid, kuid meeleolu oli pigem kevadine ja mürtsus muusika.Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Valimiste eel lubas Macron uuendusi tööseadlusandluses, haridusreformi ja ettevõtjate maksukoorma kergendamist ning on asunud lubadusi ellu viima hoolimata sellest, et reformid põrkuvad takistustele. Laste juba kolmeaastaselt (eel)kooli saatmine toppab õpetajapuuduse taga. Rohkem kui kuu aega on kestnud seisakud raudteel, kestavad rahutused ülikoolides. Rahvale ei meeldi kõigest hoolimata ka maksu-uuendused. Tulevast aastast loobutakse senisest korrast, et eraisikuilt võetakse maks iga aasta alguses eelmise aasta eest. Edaspidi tuleb ettevõtetel maksud töötajate palgast iga kuu kinni pidada ja väikeettevõtete omanikud kinnitavad, et see asetab nende õlgadele ülemäärase koorma.

 Prantsusmaal (tänavameeleavaldusi korraldati ka Toulouse'is ja Bordeaux's) oli protestiliikumisel pigem karnevaliõhkkond, Pariisi tänavatele toodud 2000 politseinikku vahistasid vaid kaheksa meeleavaldajat. Ka Šotimaal Edinburghis, kus viiekilomeetrisel rongkäigul osales politsei andmeil 35 000 ja korraldajate kinnitusel 60 000 inimest, pahandusi ei olnud.

Moskvas peksid kasakad inimesi

Teisiti oli Venemaal. Eriti julmalt suruti meelavaldust maha Moskvas, kus peale politsei erijõudude olid välja tulnud kasakad, kes pealtnägijate sõnul inimesi halastamatult nagaikadega peksid. Venemaa inimõiguste nõukogu liige Maksim Ševtšenko nõudiski eile, et nõukogu viivitamatult koguneks, et arutada, kes ja miks lubas tänavaile poolsõjaväelisi kasakaüksusi ja ässitas nad rahva vastu.

Opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi algatusel laupäeval kümnetes Venemaa linnades toimunud suurematel ja väiksematel meeleavaldustel (näiteks Jakutskis tuli välja umbkaudu 75 inimest, kes kõik ka vahistati) võeti kinni üle 1600 inimese. Eile keskpäeval oli neist umbes 150 veel politseijaoskondade arestikambrites.

MARUS KASAKAD: Moskvas peksid kasakad inimesi nagaikadega.Foto: AFP/Scanpix

Meeleavalduse hüüdlause “Putin pole meile tsaar“ ei saanud võimudelt luba Moskvas ega Peterburis. Siiski ei lasknud aktiivsemad ennast hirmutada. Peterburis oli ajakirjanike andmeil väljas 4000 inimest, politsei kinnitusel poole vähem. Moskvas tuli meeleavaldajaid Puškini väljakule politsei andmeil samuti paar tuhat, aktivistide kinnitusel tublisti rohkem. Mitmes linnas olid Putini-vastased meeleavaldused võimudega kooskõlastatud ja seal möödus kõik rahulikult.

Navalnõi läheb kohtu ette

Navalnõi vahistati peaaegu kohe, kui ta meeleavaldusele saabus, kuid vabastati juba samal ööl kella poole ühe paiku. Ta kirjutas Twitteris, et „ilmselt tuli ülevalt poolt käsk: Putini inauguratsioonini 7. mail mitte vangi pista“. Kohtusse peab ta ilmuma alles 11. mail. Talle koostati kaks protokolli. Üks allumatuse eest politseile ja teine selle eest, et ta kutsus rahvast hoiatustest hoolimata sanktsioneerimata meeleavaldusele. Samas ütlesid paljud miitingulised Moskvas telekanalile Dožd, et nad tulid mitte poolehoiust Navalnõile, vaid tunnevad, et Venemaal on hädasti vaja muudatusi, mille tegemisega Putin hakkama ei saa. 

Eile kogus Moskvas inimesi meelt avaldama vasakopositsioon. Linnavõimud olid selleks loa andnud pärast seda, kui algatajad nõustusid korraldama miitingu pisut kõrvalisemas kohas, Suvorovi ausamba juures samanimelisel väljakul. Miitingule tuli mitusada inimest, kes kandsid valitsusevastaseid loosungeid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee