TULISTAMISPAIK: Kari ja Pelguranna tänava nurgal valitseb idüll. Paar päeva tagasi paugutas siin aga narkomaan politseiniku suunas stardipüstoliga.Foto: Teet Malsroos
Juhan Mellik 5. mai 2018 00:11
Üleeile läks Tallinnas Pelgurannas märuliks, kui keegi väidetavalt narkojoobes 32aastane mees tulistas stardipüstolist politseinikku nii, et see sai kergelt vigastada, ehkki arstiabi ei vajanud. Tulistaja toimetati arestikambrisse, ent narkomaanide probleemi piirkonnas see kahjuks ei lahenda.

„Narkomaanid tuleks laevale kokku koguda ning mere peale saata. Ja nad siis ära uputada!” on Pelgurannas elav vanaproua Ljudmila karm. „Missugune rehabilitatsioon?” küsib ta. „Mingit lootust ei ole. Nagunii on süstlaorjad varsti alguspunktis tagasi!“

62aastane pensionär Ljudmila – ise ütleb ta enda kohta Ljuda – seisab Pelguranna ja Kari tänava nurgal kodumaja ees, kaaslaseks koerake. Kahtlase kuulsusega, mis tema kodukanti viimaste aegade edusammudest hoolimata kimbutavad, on ta kursis ja peab nõustuma, et meelemürkide pruukijaid seal jätkub. „Soojal ajal on neid muidugi rohkem. Talvel hoiavad varju.”

Häirivad sõltlased annavad endast häälekalt märku. „Karjuvad, röögivad, tõmblevad,” vehib Ljuda kätega. Uhkusenoot hääles ütleb ta, et nende maja on korralik, renoveeritud fassaadiga, ja seal sedasorti tegelasi ei leidu. „Ptüi-ptüi-ptüi,” sülitab ta demonstratiivselt üle õla.

Roheluses vedelevate süstaldega on Ljuda ammu harjunud. „Vot need on ohtlikud asjad,” ütleb ta pead vangutades ja lisab, et koeraga jalutades keerab ta vahel junnikeste jaoks mõeldud kilekoti käe ümber ja korjab maast süstlaid. Kotid on tal selle tarvis alati taskus varuks. „Košmaarne!” ohkab proua. 

KOŠMAAR: Koeraga jalutades keerab Ljudmila vahel junnikeste jaoks mõeldud kilekoti käe ümber ja korjab maast süstlaid. Foto: Teet Malsroos

61aastase Aleksandri kodu ümbruses seevastu on nii räuskamist kui ka süstlaid viimasel aina vähem ja vähem. „Seal Regalia poe vastas üle tee, seal kahes ühiselamus käivad nad kogu aeg,” teab plasmakeevituse operaatorina töötav mees ja osutab Sõle tänava poole. „Ülekäiguraja peal kogu aeg jooksevad edasi-tagasi, Nike pusad seljas.“ Mida uimastiihaldajad kahest ühiselamust täpselt otsivad, seda Aleksander ei tea, aga teist kahtlast kohta oskab näidata küll, Grossi poe juures. Aasta või poole eest viidud sealt pinkide juurest narkojoobekahtlusega minema kaks alaealist tütarlast.

Keevitaja teab öelda sedagi, millistes nurgatagustes varjavad ennast kodutud joodikud. Üks säärane paik olevat sealsamas Kari tänaval, kui keerata majade vahele garaažide poole.

Mõne päeva tagusest tulistamisest pole Aleksander kuulnud. Küll aga on ta oma kodukoha patrioot ja näitab, missugused majad on ilusaks tehtud ja mida kuskil muudetud.

Tõsiasi on, et ühtegi süstalt tunniajase jalutuskäigu jooksul Pelgurannast leida ei õnnestu. Kuid ega me ei hakanud ka kättpidi prügis ja põõsaste vahel sorima.

KAHTLASI KOHTI JAGUB: Aleksander teab, et sõltlastel on sageli asja Sõle tänava ühiselamutesse.  Foto: Teet Malsroos