Maailm

Teadlased avastasid maailma suurima laste ohvripaiga (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. mai 2018 16:25
Foto: Reuters/Scanpix
Arheoloogid leidsid Peruus tõendeid iidsetest inimohverdustest. Aastasadu tagasi Kuule ohverdatud inimesed olid lapsed ja noorukid, kirjutab National Geographic.

Arheoloogid uurisid iidsed Chimu tsivilisatsiooni, kes elutses Peruu aladel ammu enne valgete vallutusi Ameerika mandril. Chimud polnud päikesekummardajad, vaid palvetasid hoopis Kuu poole.

Samal teemal

Seni on teadlastel olnud hulgaliselt tõendeid inimohverdustest inkade ja maiade kultuuris, kuid nüüd on selge, et samaga tegelesid ka kuukummardajatest chimud. Leitud jäänuste põhjal võib arvata, et ohvrite seas oli umbes 140 noort inimest ja 200 laamatalle.

Ohvripaiga lähedal avastati 2011. aastal 3500 aastat vana templi varemete alt 42 lapse ja 76 laama jäänused. 140 lapse maiste jäänustega ohvripaik on tõenäoliselt seni leitud omasugustest suurim ning teadlasedki on hämmeldunud ja tunnistavad, et ei oodanud, et aja jooksul niivõrd suure leiu peale satuvad.

Nii laste kui loomade skelettidest on näha, et nende rinnakorvi on vigastatud, paljudel on roided murtud. See viitab sellele, et preestrid lõikasid rituaali käigus ohvri südame välja. Rituaalile viitab ka mitmelt koljult leitud iseloomulik punane värv, millega preestrid ohvriande märgistasid.

Ohvrid maeti süsteemselt: enamike laste näod on suunaga mere poole, laamade näod on suunatud mägede poole. Suurem osa lapsi olid vanuses 8-12, kuid noorimad olid vaid viieaastased. Vanimad ohvrid olid teismeeas. Massiohverdus leidis aset umbes 550 aastat tagasi.

Teadlased leidsid ka jalajälgi - mõned sügavale mutta surutud kabjajäljed viitavad sellele, et neljajalgsed ohvriannid läksid viimsele teekonnale üsna vastumeelselt. Kõik ohvrid hukati samal päeval.

Mudakiht jäänuste ümber annab aimu ka sellest, miks selline hirmus ohvritalitus toimus - tõenäoliselt olid vihmasajud liiga kaua kestnud ning piirkonnas võisid olla ka üleujutused. Teadlased usuvad, et chimud võisid arvata, et täiskasvanud ohvriandidest vihma leevendamiseks lihtsalt ei piisa. „Eks inimesed ohverdavad ikka selle, mis neile kõige kallim on...“ mõtiskleb üks arheoloog.

Samal teemal

04.04.2018
Lüganuse kiriku põrandavahetus paljastas hauakambrid
01.02.2018
Sukeldujad leidsid merepõhjast muistse tsivilisatsiooni jäänused