Bauhof | Sisuturundus

Millist murutraktorit valida? 

Janis Selge, 4. mai 2018, 14:54
Kevad toob endaga kaasa värvid ning koduhoovide lumine ja porine vaip asendub lokkava muru ja rohelusega. Seega muutub paljude majaomanike ja aiandusentusiastide jaoks aktuaalseks taaskord muru niitmise ja aia hooldamise küsimus, mille üks põnevamaid teemasid on murutraktorite maailm ja selles orienteerumine. Kõigepealt aga põhilisest sellest, millal üldse murutraktori soetamise peale mõelda?

Väiksemate hoovide ja selliste aedade puhul, kus murupinda napib, pole murutraktor kindlasti hädavajalik. Murutraktorite efektiivsus tuleb esile suuremate alade puhul, kus tavalise muruniidukiga niitmine võib olla tundide pikkune ja füüsiliselt koormav töö.

Samal teemal

Murutraktor või raider?

Seega olete otsustanud, et aja ja tervise säästmiseks tuleb endale üks korralik murutraktor soetada – kuid millised on valikud? Oma otsingutel võite kokku puutuda kahe erineva terminiga: murutraktorid ja raiderid. Oma olemuselt on mõlema masina puhul tegemist murutraktoritega, kuid mõningad erisused siiski on. Peamine äratuntav erinevus murutraktori ja raideri vahel on see, et raideril asub niidumasin masina eesosas, mis võimaldab paremat manööverdamist kitsastes oludes ja pisut paremat ülevaadet niidetavast alast. Klassikalise murutraktori puhul on niidumasin keskel esi- ja tagatelje vahel. Kõige lihtsam asi, mida nende kahe vahel valides silmas pidada, on niidetava aia liigendatus ja keeruliste nurkade hulk. Tugevalt liigendatud aia puhul, kus palju puid ja põõsaid, on raider natuke parem valik ning suurte ja avarate platside niitmisel sobib tavaline murutraktor samamoodi.

Raideri eeliseks on väga hea manööverdamisvõime

Miks niidulaius on oluline?

Järgmiseks näitajaks on võimsus ja niidulaius, mis on enamasti omavahel tihedalt seotud. Seda sellepärast, et suurema niidulaiusega traktorid vajavad niiduterade pöörlemiseks rohkem võimsust. Suurem võimsus tagab parema jõudluse tihedamas murus ning tagab ka ilusama lõpptulemuse. Samas tuleb meeles pidada, et murutraktorid on siiski mõeldud muru niitmiseks ning kõrgema võsa ja tiheda heina niitmiseks ei sobi ka kõige võimsam murutraktor. Suure niidulaiuse eeliseks on töötamise kiirus, mis sisuliselt tähendab seda, et muruplats saab kiiremini niidetud.

Käigukast – manuaal või automaat?

Käigukasti valik on samuti väga tähtis osa murutraktori valimisel. Manuaalkast murutraktori puhul tähendab sisuliselt seda, et saate valida traktori liikumise kiiruse kangist. Auto käigukastist erineb see sellepoolest, et käigu vahetamine toimub seistes, sest murutraktoritel puudub käigu vahetamiseks sidur. Manuaalkastiga traktorid on üldiselt soodsamad, aga mitte nii sujuvad ja mugavad kui automaatkäigukastiga masinad. Automaatkast tähendabki seda, et eraldi käigu vahetamist pole vaja teha ning traktor liigub sujuvalt ja muudab ülekannet vastavalt vajadusele. Lisaks sellele tuleb ka ära märkida, et mitte kõik murutraktorid ei ole suutelised tagurdades niitma. See on oluline meeles pidada juhul, kui teie aias on palju manööverdamist – siis tuleks kindlasti valida traktor, mis võimaldab niitmist mõlemas sõidusuunas.

Millistele lisaomadustele tähelepanu pöörata?

Murukoguja jätab niidetud ala puhtaks

Multšimine. Samuti oluline lisaomadus on multšimise võimalus. Multšimine tähendab seda, et niidetav muru hakitakse väga väikesteks osadeks ja jäetakse niitmise käigus pinnasele maha ning seda ei koristata sealt eraldi ära. Selline väikesteks osakesteks hakitud muru jääb värskelt niidetud pinnasele laiali ning kõduneb aja jooksul uue murukatte väetiseks.

Rataste suurus. Rataste suurus määrab selle, kui kergesti murutraktor näiteks pehmemal pinnasel liigub ning suuremad rattad takistavad vajumist ja kaapimist. Raiderite puhul on suuremad rattad just eespool, sest raskus koguneb esiteljele. Tavaliste murutraktorite puhul on suuremad rattad taga.

Lisavarustus. Lisaks eelpool mainitule saab murutraktoritele lisavarustusena paigaldada ka järelkärusid, lumesahkasid ja -puhureid sõltuvalt valmistajast ja tootest. Oluline on ka näiteks istme mugavus ja üleüldine konstruktsiooni kvaliteet, mis tagab traktori pika eluea. Samuti on murutraktoriga kaasnevad hooldused kodukasutajale jõukohased ja sisaldavad peamiselt õlivahetust, filtrite puhastamist ning rihmade ja lõiketerade seisundi jälgimist ja vajadusel uuendamist.

Murutraktorite võrdlus. Tutvu murutraktorite võrdlustabeliga ja vali endale õige murutraktor siin. Hea ülevaate erinevatest murutraktoritest annab ka SEE VIDEO.

Murutraktori ostmisel ei ole kindlasti vähemtähtis asjaolu, et see on lihtsalt üks ütlemata lõbus töövahend. Korralik murutraktor võib tähendada seda, et ühest tüütust kodusest argipäevakohustusest võib saada nauditav kulgemine kodusel õuel, mis toob naeratuse näole.

Loe ka soovitusi muru hooldamisest ja teisi kasulikke nõuandeid Aiaparadiisi blogist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee