Eesti uudised

Minister Riina Sikkut: suitsetajaid ja ülekaalulisi karistada ning neilt ravi eest rohkem nõuda pole eetiline

Eesti Päevaleht, 4. mai 2018 08:39

49 KOMMENTAARI

h
5. mai 2018 15:44
Haigena surra ei tohi ja nüüd paluks uus aktsiis (kõik sobib), mis geniaalse mõtte aitaks ellu viia.
e
5. mai 2018 09:39
Ei maksa ikka suitsetajaid ja ülekaalulisi võrdsustada. Suitsetaja on sisuliselt narkomaan, ülekaalulisust võivad põhjustada ka mitmed haigused.
n
5. mai 2018 15:39
Nagu näiteks liigsöömine ...
o
Ohtu/ 5. mai 2018 07:23
Rikkurid on teinud oma tervisekompleksid ja neile maksa peale. Sotsid on pururikkurid.
n
nujah/ 4. mai 2018 18:34
kui sihukest jama arutatakse, siis võiks üle minna hoopis personaalsele tubaka ja alkoaktsiisile- nii palju oled aktsiisi riigile maksnud- vot selline on sinu panus ravile. Ma kipun arvama, et ametlikku aktsiisiga maksustatud sõltlased, kes salasuitsu ei tõmba ja salaalkoholi ei tarbi, maksavad paraku ka tervislikult elavate inimeste ravimiseks ja pensionideks!
t
To nujah/ 4. mai 2018 23:41
Alkoholijoobes inimeste poolt põhjustatud liiklusõnnetuste puhul kukub rohkem raha, kui nad ise maksnud on sinna maksudest. Peaks ära keelama selle, et kortermajade sees suitsetamine, rõdu olemasolul saab seda teha rõdul või majaees. Kahjuks korteris sees suitsu tehes imbub see mõnus aroom ka tihti koridori ja teiste inimeste korteritesse. Pealegi peaks olema ebaseaduslik bussipeatustes suitsetamine, eriti kui on palju inimesi. See, kas keegi suitsetab või mitte on siis oluline kui see segab teisi ja mõni käitub nii, et see harjumus segabki teisi inimesi. Kas on normaalne kui inimesed teevad pisikeste laste kõrval suitsu kes selle tossu kõik sisse hingama peavad? See on samuti vägagi ebaeetiline, et kahjustatakse tervist nii!
a
appppiiii!!/ 4. mai 2018 16:09
mis neil sotsidel kõigil viga on, et nad kõik tagurpidi loogikaga kõiki asju võtavad?
Tõstame hinda, et rohkem raha saada - vale, toome inimesed linna - vale, sünnitusmaju jääb vaid mõni - vale kui just vägisi ei hakata rahvast hävitama. Haiged sotsid!!!
t
To 16:09/ 4. mai 2018 23:42
Maksa ise see sünnitusmajade ülevalpidamine ja inimestele palgad, et nad nädalas kaks sünnitust vastu võtavad.
k
karistaks aga kõiki sotse/ 4. mai 2018 14:40
et nad eesti on nii p..ssee keeranud.
s
Suitsetajatega/ 4. mai 2018 13:25
on on nii,et arstil ikka inimene vahest käib,kui aga suitsetamise maha jätnud pikemat aega ja arst ju ei küsi koguaeg,kas suitsetad siis sellejärgi nüüd küll järeldusi teha pole võimalik.Jah,samas ülikooli kliinikumi ümbrus kubiseb erivärvi riietega suitsetajatest ja kahjuks need ju omad töötajad.
e
Elukutseline Setu/ 4. mai 2018 18:01
Esiteks on ju suitsetamine juba maksustatud tubaka aktsiisiga. Kas nüüd on kellelgi plaanis siis mingi topeltaktsiis? Teiseks kaaluprobleemid ei sõltu paljudel juhtudel mitte valest elulaadis/toitumisest vaid haigustest. See on ikka maailmas täiesti uus tase kui suudaksime haigusi maksustama hakata. Nii palju toredaid mõtteid!
t
To 18:01/ 4. mai 2018 23:50
Mõni tädi võtab niiöelda rasedusega kaalus juurde, mis haigus see rasedus siis on?
n
Naine/ 4. mai 2018 12:54
Täitsa rumal asi on arutlusel. Arutlusel peaks olema kuhu läheb tervishoiu raha? Kas praegu kus majandus on paremas seisus kui kunagi varem oleme me teinud vääri otsuseid rahapaigutamise ja prioriteetide osas. Kas poliitmaastikul on teadlikult tehtud tervishoiu vaenulikke otsuseid? Miks ei panustata haridusse ja tervishoidu rohkem? Miks ei panustatud 5a tagasi arengusse ja tulevikuvajadustele? Mis need suitsetajad siia puutuvad? Kas liiga palju ei panda nende õlule?
Miks me maksame sotsiaalmaksu kui sealt ei ole võimalik midagi tagasi saada? Selleks ju see loodud on. Miks me maksame 500 eurot sotsiaalmaksu kui 75.- eest saaks 1 000 000.- üle Euroopalise kindlustuse? Mida teevad need kes on juba haiged ja neile kindlustust enam ei tee keegi?

t
tegelikult/ 4. mai 2018 12:05
tuli mulle veel parem mõte - kuna siin on nii palju inimesi, kes suitsetajaid kirglikult vihkavad, siis
võiksime sundida suitsetajaid endale riietele õmblema teatud märgi - et oleks kohe aru saada, kellega tegemist ning saaks häbistada ka tänaval - mitte ainult kommentaariumis.
Ja üleüldse võiks suitsetajad koondada spetsiaalsetesse laagritesse, kus nad häid inimesi ei segaks oma tossuga. Me võiksime neid kohti kutsuda näiteks koonduslaagriteks. Ja suitsetajad peaksid nendes laagrites näiteks sunniviisiliselt tööd tegema, et kustutada oma võlga ühiskonna ees. Me võiksime kutsuda seda näiteks sunnitööks.
t
To 12:05/ 5. mai 2018 00:27
Mõnus iroonia, kuid see nö vihkamine tuleneb sellest, et need suitsetajad mõjutavad ka teisi inimesi. Näiteks bussipeatuses ootab lapsevankeiga ema, teine väiksem käeotsas bussi ja kõrval suitsetab mees ja tossutab laste kõrval. Suitsetagu seal kus inimesi ümbruses pole, selline ükskõiksus teiste inimeste suhtes panebki vihkama. Ja need kes kortermajades suitsetavad,s ee suits imbub ju koridori ja alumistesse korteritesse! Ei pea igas kohas suitsu tegema, valige sobiv koht.
h
5. mai 2018 15:40
l
lord/ 4. mai 2018 11:39
....tundub olevat sümpaatne, tasakaalukas ja mõistlik inimene.
a
4. mai 2018 13:40
Aga näed, 5 inimest arvavad nagu tavaliselt, et ei ole, st nendel puudub võimepositiivselt arvata, kõik on halb siin maamunal
t
tegelikult/ 4. mai 2018 10:57
Just suitsetajad ja joodikud on nii palju riigikassat täitnud, et peaksid saama erikohtlemise osaliseks.
Veganid kahjustavad ju topelt oma tervist ja hullud sportlased, kes end invaliidiks spordivad.
t
4. mai 2018 10:54
Tubaka aktsiis tuleks lakke tõsta, jääb suitsetajaid vähemaks. Laekunud raha tervishoidu.
t
tegelikult/ 4. mai 2018 11:02
võiks suitsetajad vangi panna või hukata - oleks palju lihtsam - eksole?
t
Tegelikult 11:02/ 5. mai 2018 00:29
Suitsetagu kaaskodanike häirimata. Pole vaja bussipeatustes ja kortermajades oma koni tõmmata. Tõesti ajab vihaseks, kui kuskil rahvarohkes kohas mõni suvatseb oma koni tõmbama hakata.
y
yxmees/ 4. mai 2018 11:15
Aktsiis lakke tõsta, hakkab vohama salatubakas, viinaga on sama asja juhtunud korduvalt minevikus, see pole lahendus.
t
tubakaaktsiis/ 4. mai 2018 14:01
Huvitav, kas mõnel inimesel haigutab kolba all tühjus? Kust pekkist sul see raha siis laekub, kui suitsetajaid vähemaks jääb? Kas kõik haiged ja põdurad on suitsetajad ja joodikud?
t
To 14:01/ 5. mai 2018 00:30
Suitsu peavad sisse hingama ja teised inimesed kelle kõrval tossutaja otsustsab suitsu tegema hakata.
e
..../ 4. mai 2018 10:53
ei ole ma iial talunud konihaisu, ei ole ülekaaluline, ei joo purju - lihtsalt ei meeldi nii olla. Kuid jutupaunikutesse suhtun skeptiliselt. Eriti veider see, et jutupaunikud tuleb ametisse kinnitada parteistatult, vahetult enne ametissepanekut. Mäletan selliseid nõudmisi sovjeediajast, kui karjääri tegemiseks oli kaasas partija liikmepileti nõue (ja isegi siis oli sellest erandeid). Inimene pannakse juhtima meeskonda, mitte jutustama! Oleks-tuleks-peaks-võiks-jne. - see on vaid soe õhk! Teod on need, mille järgi saab midagi otsustada, sellises alguses on teod sellised, mis hakkavad tulemusi näitama alles pika aja jooksul. Inimene, kes arvab, et sünnitamine on haigus ja seda saab teha ainult väljavalitud suurhaiglates, ei tekita usaldust!
p
põh/ 4. mai 2018 10:49
olen ise suitsetaja, tarbin vahel ka alkoholi.
Arsti juures käin väga vähe. Riigile olen aktsiise aastate jooksul väga palju maksnud.
Mingil põhjusel on viimasel ajal hakanud levima arusaamine - suitsetaja =halb inimene.
Jah see on pahe - ma juba maksan selle pahe eest - mida mittesuitsejaa ei tee.
Kui isegi selline idee üles kerkib - et inimesi hakatakse ta eluviiside eest karistama ja keegi kuskil otsustab, mis on õige eluviis, mis on vale, siis nõus. Aga siis olgu ka õiglus lõpuni.
Lisame siis suitsetajate ja alkoholi tarbijate nimekirja:
hüpohondrikud - raiskavad resurssi kõige rohkem
ülekaalulised - sööge vähem
alakaalulised - sööge rohkem
suguhaigustega patsiendid - ise süüdi
vaktsiinivastased - ise süüdi
tippsortlased - ise lõhute end
tervisesportlased - ise lõhute end
istuva tööga tegelevad inimesed, kes sporti ei tee - ise süüdi, laisad olete
kas peaks nimekirja jätkama? ega sinna tasuta teenuste nimekirja liiga palju alles ei jää.
Enamus hädasid on ühel või teisel viisil eluviisiga tekkinud.
Mina soovin, et need kes nii kangesti soovivad esimese kivi suitsejate ja alkotarbijate pihta visata, oleksid täpselt samamoodi ka ise kellegi teise hinnata - elate oma elu õigesti või valesti.
Moodustame komisjoni ja hakkame aga inimesi kastidesse jaotama - kes on õige, kes on vale.
l
lisaks nimekirja/ 4. mai 2018 16:00
veel vanurid-ise süüdi,et nii vanaks elavad ja tervishoiu raha laristavad.Lapsed-ninad tatised liiga väikesed,et tervishoiust osa saada.
t
To põh/ 5. mai 2018 00:33
Ei oleks suitsetajate kui inimeste vastu mingeid negatiivseid emotsioone, kui nad teeksid seda tegevust teistega arvestades. Mõni teeb kortermajas suitsu ja kogu seda suitsuhaisu on ka alumise naabri korter täis. Lisaks need inimesed, kes otsustavad rahvarohketes kohtades kus on lapsed ja mitte-suitsetajad oma koni tõmabama. On küll selliseid kohti, kus saab seda teha teisi häirimata. Sellised egoistlikud inimesed põhjustavadkinseda.
p
pets/ 4. mai 2018 10:44
Raudselt see tädi on suitsetaja!
b
Busa/ 4. mai 2018 10:33
Kui karistada on ebaeetiiline siis premeerimine seda kindlasti pole. Solidaarsus ravikulude osas on kena aga mingi boonus võiks ikka teadlikult tervelt elatud elu puhul olla. Ei pea silmas head jumet ärasaatmisel.
m
muidugi/ 4. mai 2018 14:06
näiteks, tervislikult elanud inimesed saavad boonusena suuremasse kasti ja muidugi hea jume!
m
Minu "boonused" on nüüd käes/ 4. mai 2018 14:11
Olen terve oma pea 60 aastat terve olnud, mõlema valitsuse ajal healt palgalt makse ka maksnud, aga neljas aasta ravikindlustuseta.
Ma olla "solidaarselt" seni maksnud ju- tagasi ei anta midagi ja ravi ka ei saa kui vaja.
Sellise "boonuse" sain.

s
sotsinovskid/ 4. mai 2018 10:09
ruttu vaja kehtestada suhkru alko aktsiiside tõus muidu tervist ei tule
k
karistada ülekaalulisi?/ 4. mai 2018 10:05
paljud elavad vaesuses, inimesed ei suuda süüa kala jne. Vaese inimese peaaegu igapäevane toit on ikka kartul. Vanad eestlased pidasid sigu ja nuumasid neid just kartuliga. Võib-olla on suurem süüdlane vaesus (ühekülgne toit). Rikkad riigiisad saavad endale lubada paremat ninaesist. Häbi võiks olla sellise jutu pärast!
o
4. mai 2018 11:36
Oot, kellele see häbi peab kuuluma? Kui uut ministrit silmas pead, siis tema ütleb just vastupidi, ei tohiks karistada. Või kellega sa siin pahandad? Mul on miskipärast tunne, et osad lahmijad siin ei ole asjast üldse aru saanud ja artiklit lugenud.
i
4. mai 2018 12:36
isegi sellist mõtet ei tohiks ministriproual pähe tulla! Vaadaku neid meie sportlasi. Kogu aeg on nad haiged. Nohu ja köha.
m
4. mai 2018 13:42
t
tule / 4. mai 2018 10:01
taevas appi.kas nüüd siis hakatakse haigete järel luurama ja kaebamas käima,kui palju sõi,kui palju jõi.naaber hakkab naabrit valvama ja pealekaebamas käima.elage igaüks oma elu,mis teile puutub teiste inimeste elu.inimesed ongi erinevad,nad ei ole kloonitud,kes on peenem,kes paksem.kas nüüd siis peab perearst määrama keda kuidas ravida.kas enam hullemaks minna ei saa,või saab.teie need õgesti elavad ju surete ka nagunii ära ja teie seas on ka haigeid inimesi.
o
4. mai 2018 10:08
olen kuulnud sellist ütlemist perearstilt tugevale, kuid mitte paksule inimesele, et mine koju, võta kaalust alla ja siis alles räägime.
e
eetika maiäss1/ 4. mai 2018 09:43
Ja mina pean õgardite ja suitsetajate ravi kinni maksma? Narkomaane karistada on eetiline või?
a
ab/ 4. mai 2018 10:10
Mina jälle ei tahs l.o.l.l.ide ravi kinni maksta!
t
To ab/ 5. mai 2018 00:35
Ise pahandate, et ressurssi raisatakse narkomaanidels, kui selle raha saaks suunata sünnitushaiglate ülevalpidamiseks. Kuidas need suitsetajad narkomaanidest nii palju erinevad? Selle nimi on mugav silmakirjalikkus!
a
Aga/ 4. mai 2018 09:26
Eetiline on lasta minul, tervislikult elaval, ka nende ravi kinni maksta? On või?
t
tervislikult elaval/ 4. mai 2018 10:19
joostes ja kepikõndi tehes liigesed samuti kuluvad ja vanaduspäevil soovid puusaliigese vahetust või isegi ratastooli ja kes siis selle kõik peab kinni maksma?
o
on ka/ 4. mai 2018 10:44
neid, kes ei vaheta. Tingimata ei pea vahetama
t
4. mai 2018 11:39
tingimata jah ei pea aga kui vaja, siis peab. Ja paljudel spordiga tegelenud inimestel on liigesed kulunud. Ei taga tervislikud eluviisid sugugi alati haigustest pääsemist
n
noo algab/ 4. mai 2018 09:07
tahaks ka pildile saada, aga kuidas... Sellist asja on raske väljagi mõelda, et kedagi ravimisel karistada. Samas on mõtlemise koht küll, kui kodanikul on näiteks südame probleemid ja teda pidevalt opereeritakse ning ta ei jäta tossutamist või liigsöömist. Pigem peaks aktiivsemalt tegelema nende tervisekahjustajate informeerimisega, et iga operatsiooniga kaasnevad ka riskid. Olen isegi kardioloogias kohanud 80+ ülekaalulisi vanakesi kes üldse ei adu, et ka pisim lõikus võib jääda viimaseks. Võimalike komplikatsioonide eest pole keegi kaitstud, kuid teadlikult ka riskitegureid suuendada ei maksa.
k
4. mai 2018 11:41
kes tahab pildile saada?Sina? Kes tahab keda karistada?