Eesti uudised

Politoloog "Eesti 200" manifestist: praegu pole karjuvat vajadust jõu järele, kes tuleks ja lööks platsi puhtaks (9)

Kristjan Väli, 3. mai 2018, 16:49
Rein Toomla.Foto: Aldo Luud
Politoloog Rein Toomla analüüsis poliitilise liikumise „Eesti 200“ manifesti ja leiab, et praegu on vara rääkida võimaliku erakonna ideoloogiast.

Toomla on poliitilise liikumise „Eesti 200“ manifesti läbi lugenud ja tunnistab: tõepoolest ei ole nad maailmavaatelt vasak-parem või liberaalne-konservatiivne.

Samal teemal

Politoloogi sõnul tuleb ideoloogia välja alles siis, kui tõepoolest moodustatakse erakond ja alustatakse tegudega. „Praegu on püstitatud vaid probleemid, kuidas majandus ning see ja teine asi on oluline. Puhtalt selle najal ei ütle väga midagi,“ tunnistab ta. 

Politoloogi hinnangul võib vaid aimata, kui räägitakse rohkem haridusest või tervisehoiust, siis see on rohkem vasakapoolsete pärusmaa. Samas majanduse käsitlemine on omane mõlemale. „Ehk otsida tuleks vastust küsimusele, kuidas nad midagi teevad, aga vot seda nad ei anna. Ja see on mõnes mõttes üllatuslik, sest see seltskond on käinud koos võib-olla pool aastat ning oleksin oodanud, et selles manifestis oleks midagi täpsemini lahti seletatud,“ leiab Toomla.

Ta jätkab: „Näiteks, mida kavatsetakse üldse reformida? Võtame majanduse, mida seal võiks teha? Kas eraettevõtlusel lastakse iseseisvalt areneda või sekkub riik vahele? Praegu sellest tekstist ei ole aru saada, kui suur osakaal on riigil majanduse kujundamisel. Kuidas hakkab hariduspoliitika välja nägema? See võib olla väga liberaalne või konservatiivne.“

Toomla tunnistab, et see on iseenesest väga hea, kui keegi üritab vaadata kaugemasse tulevikku, aga samatähtsad on  ka lähiaja probleemid. „Lähituleviku kõige tähtsam asi, tahame me seda või mitte, on julgeolek. Ja kui me sellest ei räägi. No siis ei hõlma nende jutt kõiki asju,“ arvab ta.

Mis te arvete, tuleb erakond või mitte? „Ma ei arva, et need samad viis inimest hakkavad mingit erakonda tegema. Selle manifesti alusel võib ju midagi tekkida, aga ka selles ei saa olla kindel. Ja lõppude lõpuks, ega erakonna asutamine nii väga lihtne ka pole. Enam pole vaja tuhandet liiget, kuid 500 on ikka vaja kokku saada. Ja nad tulevad alles siis, kui on olema algne põhikiri ja visioon, mida tahetakse saavutada,“ selgitab Toomla.

Ta leiab, et „Eesti 200“ liikumisest erakonna tekkimine on küsitav, sest Eestil ei ole praegu pole karjuvat vajadust jõu järele, kes tuleks ja lööks platsi puhtaks. „Ei saa öelda, et rahvas elab viletsuses ja riik ei toimi. Võrreldes sellega, mis oli kümme-kakskümmend aastat tagasi. Või isegi 4-5 aastat tagasi, on olukord oluliselt parem,“ ütleb Toomla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee