Maailm

Donald Trump on Nobeli rahupreemia kandidaat (43)

Toimetas Greete Kõrvits, 3. mai 2018 21:30
Foto: Reuters/Scanpix
Kaheksateist vabariiklasest poliitikut esitasid USA president Donald Trumpi 2019. aasta Nobeli rahupreemia kandidaadiks. Esitajate sõnul on see „tunnustamaks tema tööd Korea sõja lõpetamisel“.

Reeglid kandidaadi esitamiseks on suhteliselt lõdvad. Õieti on reeglid kehtestatud peamiselt esitajatele endile, mitte võimalikele kandidaatidele - ehkki mõistagi peavad esitajad põhjendama, miks just nende väljavalitu rahupreemia laureaadiks sobib. Nomineerijad tohivad olla näiteks seadusandliku võimu esindajad, ülikoolide professorid või varasemad laureaadid.

Samal teemal

Omaette huvitavaks teeb Trumpi kandidatuuri aga algataja Luke Messer, Indiana osariigi poliitik. On üsna tõenäoline, et selle aasta vahevalimistel uuesti  USA senatisse kandideeriv Messer üritab presidendi silmis olulisi plusspunkte teenida. Nimelt on Indiana demokraatide senaatorikandidaat juba teada, ent vabariiklasi on omavahelises võitluses kolm. Kõigi kolme üks peamisi eesmärke näib olevat: kes suudab tõestada, et toetab kõige rohkem president Trumpi? Messeri rivaalidel on sellist sammu muidugi raske üle trumbata. Pealtnäha sarnase motivatsiooniga, teiste vabariiklaste vastu senatisse pürgivaid poliitikuid on kaheksateistkümne allakirjutanu seas veel kaks.

Üldiselt ei too nominatsioon ise kandidaati siiski preemiale veel kuigi lähedale: näiteks 2018. aastal oli kandidaate üle 300.

Trumpi eelkäija Barack Obama sai rahupreemia laureaadiks 2009. aastal ning seda vähem kui üheksa kuud pärast ametisse astumist.

Samal teemal

04.04.2018
Ahistamisskandaali tõttu jääb Nobeli kirjanduspreemia tänavu välja andmata
03.04.2018
Trump tunnistas, et maksis pornostaari vaikimisraha kinni
03.04.2018
ÜRO peasekretär: Iraani tuumalepe oli diplomaatiline võit, mida tuleks säilitada
27.03.2018
VIHA KEES ÜLE ÄÄRE? Trump pidas otse-eetris maha pooletunnise tiraadi