Eesti uudised

VÄIKE RELVASÕNASTIK: mis on „poolautomaat“ ja „revolver“? (28)

Toimetas Vidrik Võsoberg, 3. mai 2018 18:30
Foto: Pixabay
Võib juhtuda, et satud seltskonda, kus äsja reservõppustel käinuid, jahimehi, laskesportlasi, professionaalseid sõjamehi või muidu militariste ja jutud lähevad kõikvõimalike tulirelvade peale. Kuid sina pole ajateenistuses käinud ega elu sees püssist pauku teinud ning satud tundmatute väljendite peale segadusse. Lifehacker on sinusuguste relvandusvõhikute jaoks koostanud väikse sõnaraamatu, kus sees selgitused erinevate tulirelvamõistete kohta. ÕL Mehele toob algselt kolmeleheküljelisest alfabeetilises järjekorras sõnaselgitustest lühidalt välja mõned olulisemad ja mitte tähestikulisse järjekorda sätituna.

AK-47: äärmiselt populaarne automaatrelv, mille lõi Nõukogude Liidu relvameister Mihhail Kalašnikov ja mis võeti esmakordselt kasutusele 1948. aastal. Usaldusväärne ja küllalt odav relv, mis on väga levinud. 2004. aastal hinnati, et maailmas on 500 miljonit tulirelva, neist 100 miljonit kuuluvad Kalašnikovi perekonda ja neist omakorda u 75 miljonit on AK-47-d.

Foto: Pixabay

Laskemoon: selline koostisosade pakett, mis sisaldab püssirohtu, sütikut ja kuuli, mis on paigutatud hülsi sisse. Kogust mõõdetakse padrunites ja nendega laetakse relva. Laskemoona on sadu erinevaid suurusi ja see peab klappima konkreetse kasutatava tulirelvaga.

AR-15 (ArmaLite Rifle-15): levinud kerge poolautomaatpüss, mida väga sageli kasutatakse koolitulistamistel.

Automaat: relv, mis tulistab kuule välja seni, kuni näppu päästikul hoitakse või kuni laskemoona salves on.

Ballistika: teadus laskemoonast, tulistamisest, kuuli trajektoorist ja efektist ning kõigest muust seonduvast. Ballistikaeksperdid suudavad määrata, kust kuul tulistati, kuhu see lendas ja mida tegi.

Beretta: Itaalia tulirelvatootja Fabbrica d’Armi Pietro Beretta. Peetakse maailma vanimaks tegutsevaks tulirelvadetailide tootjaks. Toodab poolautomaatseid püstoleid, revolvreid, haavlipüsse, vintpüsse, püstolkuulipildujaid jne.

Paukpadrun: laskemoon, mis on laetud püssirohuga, aga ei sisalda kuuli. Kasutatakse näiteks filmides, sõjaväeõppustel ja spordivõistlustel stardi andmiseks.

Poltlukuga püss: püss, mis tulistab ühe kuuli korraga ning vajab seejärel manuaalset padrunikesta väljastamist ning uue padruni raudatõmbamist.

Kuul: tinast või muust metallist tavaliselt koonjas osa padrunist, mis tulistatakse relvast välja ja mis tabab sihtmärki.

Padrun: haavlipüssi puhul papist või plastikust ning muude relvade puhul metallist kest, mis sisaldab püssirohtu, seda plahvatama panevat sütikut ja kuuli.

Foto: Pixabay

Kaliiber: relvatoru ja kuuli diameeter, mida mõõdetakse kas osadena tollist (.22-kaliibrine) või millimeetrites (9,62 mm). Määrab ära relvas kasutatava laskemoona.

Salv: nimetatakse ka magasiniks. Tavaliselt metallkesta paigutatud suurem kogus padruneid, ette nähtud selleks, et relva saaks kiiremini laadida ja sellest rohkem kui ühe lasu tulistada.

Vinnastamine: relva lööknõela manuaalne tagasitõmbamine sellisesse asendisse, et päästikule vajutamine selle vabastab ja relv tulistab.

Tulirelv: vintpüss, haavlipüss või käsirelv, mis kasutab oma töös püssirohtu.

Glock: populaarsete Austria poolautomaatsete käsirelvade tootja Glock Ges.m.b.H toode.

Suure mahutavusega salv: enamasti juriidiline termin salve kohta, kuhu mahub üle kümne padruni. Mõni salv mahutab aga ka 100 padrunit.

Püstol: käsirelva tüüp, mõeldud ühe või kahe käega tulistamiseks.

Foto: Pixabay

Tagasilöök: relva püssirohu jõul kuuli liikumissuunale vastassuunas tekkiv liikumine ehk see põrutus, mis vastu õlga või kätte käib, kui tulistada.

Revolver: käsirelv, mille laskemoon käib tavaliselt kuus kuni kaheksa padrunit mahutavasse trumlisse, mis tulistades ringi liigub ja uue padruni lööknõela ette sätib.

Foto: Pixabay

Vintpüss: pika toruga relv, mis surutakse lastes vastu õlga ja millega saab enamasti kõige täpsemaid lasketulemusi.

Kaitseriiv: mehhanism, mis ei lase relva päästikut vajutada ega seega relvast tulistada. Tuleb enne laskmist eraldi liigutusega vabastada.

Laupäevaõhtu-eri (Saturday night special): termin odavate käsirelvade, enamasti väikeste püstolite kohta, mida on lihtne taskusse peita. Mõnikord nimetatakse ka „enesetapu-eriks“.

Foto: Pixabay

Saetud toruga haavlipüss: haavlipüss, mille toru on saetud lühemaks, et see kergemini näiteks spordikotti mahutuks. Keelatud.

Optika: pilti suurendav toru relva ülaosas, et laskja saaks sihtmärgi pihta lihtsamini sihtida.

Poolautomaat: tulirelv, mis iga lasu järel ise uue padruni lööginõela ette laeb. Laskja saab üha uuesti päästikule vajutada, kuni padrunid on salvest otsas.

Kestad: tarvitatud padrunist ülejäänud tavaliselt metallist ümbrised.

Haavlipüss: relv, mis tulistab ühe suurema kuuli asemel hulga pisikesi haavleid. Mõeldud kiiresti liikuvate sihtmärkide, näiteks lindude, tabamiseks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee