Kristina KallasFoto: Kristjan Lepp
Toimetas Silja Ratt 3. mai 2018 12:12
Täna ettevõtmisega "Eesti 200" välja tulnud Kristina Kallas rääkis, et uue poliitilise liikumise eesmärk on jätta kõrvale sisutühjad poliitilised kähmlused ning keskenduda tegelike probleemide lahendustele. Uue erakonna loomine polevat seejuures eraldi eesmärk.

"Arutelud on kestnud ligi pool aastat," tunnistas Kallas ERR-i otsestuudios ning lisas, et nende liikumine ei poolda klassikalist parem- ja vaskpoolseks jagunemist, kuna see tekitab poliitikute vahel pigem lõhesid. "Poliitiliste jõudude lahterdamine on ka maailmas asendumas pigem teemapõhiste ja eksperte kaasavate poliitiliste jõududega. Me ei taha vastanduda, vaid oluliste teemadega tegeleda."

Kallas jätkas, et poliitikud peaksid enda fookuse suunama suurtele asjadele, mis vajavad ärategemist, mitte mõtlema tulevikule vaid valimistsüklite kaupa. Naine tõi välja, et mitmed suured süsteemid toimivad Eestis iganenud arvestusega, et meil on kasvav töökäte arv. Tegelikult jääb töökäsi aga aina vähemaks ning see on probleem, millega tegelema peaks. 

Kallase sõnul on üks võimalus tuua Eestisse tööjõudu sisse, kuid väga suures mahus seda teha ei saa. "Teine variant on panna mujal maailmas inimesed Eesti majanduse heaks tööle. Rootsi teeb seda piltlikult, ostab sisse ettevõtteid, kes töötavad Rootsi heaks," selgitas naine. Kallas lisas, et muidugi on ka noorte tagasi Eestisse meelitamine osa targast sisserändepliitikast.

Mis on "Eesti 200" eesmärgid?

ERR-i ajakirjanikud uurisid Kallaselt, mis on nende ettevõtmise jaoks õnnestumine. Kallas vastas, et õnnestumishetk on see, kui praegu "Eesti 200" kirja pandud teemad on Eesti poliitilises arutelus esikohal. Seejuures pole veel sugugi kindel, kas "Eesti 200" aruteludes osalevad inimesed (keda praegu on mõnikümmend) ise uut erakonda looma hakkavad.

Kallase sõnul oleks väga tervitatav, kui "Eesti 200" aruteludel osaleks ka poliitikud erakondadest ning leiaks endale mõtteid, mida oma erakonnas edasi arendada. "Eesti 200" grupp plaanib ise esialgu kõigest MTÜ luua. Praegu ettevõtmise eesotsas olevad inimesed ise poliitikasse minna ei plaani. (Oma nimega on välja tulnud IT-ettevõtte Nortal juht Priit Alamäe, Tartu Ülikooli Narva kolledži direktori kohusetäitja Kristina Kallas, sotsiaalteadlane Kristiina Tõnnisson, Tartu Ülikooli kliinikumi lastefondi juht Küllike Saar ja LHV panga juhatuse liige Indrek Nuume).

Kallas kinnitas aga, et kui erakonnad nende ideid üles ei korja ja endiselt üksteisega edasi kemplevad, ei jää "Eesti 200" inimestel muud üle, kui ise poliitikasse suunduda.

Olulised teemad

Ühe suure ja olulise teemana, millega kohe tegelema peaks hakkama, tõi Kallas välja hariduspoliitika. Kallase meelest tuleks eesti ja vene lapsed ühte kooli panna, mitte neid eraldi õppima saata. Muidu jääbki eestlaste ja venelaste vahele justkui sein.

Veel tõi Kallas välja, et riik peaks koondama olulised e-teenused. "Mitte nii, et inimene peab ise erinevates e-keskkondades ringi ekslema," lisas ta.