ÜLDSTREIK: Armeenlased kolmapäeval pealinnas Jerevanis meelt avaldamas. Foto: AP/Scanpix
Toimetas Aadu Hiietamm 2. mai 2018 17:00
Armeenias algas kolmapäeva hommikul opositsiooniliider Nikol Pašinjani üleskutsel üldstreik. Meeleavaldajad tõkestasid muu hulgas kõik suuremad teed ja raudteed, vahendab YLE Uutiset.

Üldstreik on vastus parlamendi suutmatusele valida opositsiooniliider Nikol Pašinjan (42) ajutiseks peaministriks. 105-liikmeline parlament kogunes peaministrit valima teisipäeval ning pärast üheksa tundi kestnud debatti toetas Pašinjani valimist peaministriks 45 ja vastu oli 53 saadikut. Opositsiooniliidri vastu hääletasid peamiselt senise valitsuserakonna Vabariikliku Partei saadikud.

Nikol Pašinjan ütles pärast kaotust parlamendihääletusel, et tema juhitav rahvaliikumine peab saama võidu. „Me nõuame, et tunnistataks rahva võitu ja valitaks peaministriks rahva kandidaat,“  rõhutas ta Jerevanis toimunud miitingul. 

OPOSITSIOONIJUHT: Nikol Pašinjan (42).  Foto: AFP/Scanpix

Armeenia põhiseaduse järgi tuleb peaministri uus valimine parlamendis korraldada seitsme päeva jooksul. Kui ka see katse peaks läbi kukkuma, siis saadetakse parlament laiali ja kuulutatakse välja ennetähtaegsed parlamendivalimised. Pašinjani juhitava erakonna Kodanike Kokkulepe esindaja Tigran Avinjan ütles, et erakond esitab oma liidri uuesti peaministrikandidaadiks. 

Nikol Pašinjani toetajad on Armeenias meelt avaldanud alates 13. aprillist. Nende esimene võit oli peaminister Serž Sargsjani tagasiastumine. 

Nikol Pašinjan kutsus meeleavaldajaid vägivallast hoiduma. Kogu üritus peab jääma rahumeelseks. Meeleavaldajatega ühinesid ka paljude koolide ja ülikoolide kollektiivid.