Benjamin Netanyahu väitis pressikonverentsil, et tuumakokkuleppe on läbi kukkunudFoto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm 1. mai 2018 14:51
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu teatas esmaspäeval Tel Avivis, et tema käes on salajased dokumendid, mis tõestavad, et Iraan on seitsme riigi vahelist tuumakokkulepet rikkunud.

Netanyahu sõnul kannab Iraani salaprogramm koodnime „Projekt Amad“ ja selle eesmärk on panna kokku viis tuumalõhkepead, mida saab sihtkohta saata raketiga. Peaminister kinnitas, et see info pärineb 55 000 dokumendileheküljelt ja 183 salajase teabega CD-lt, mis jõudsid hiljuti Iisraeli luure kätte.

Netanyahu väitel tõestavad saladokumendid, et Iraan on rikkunud 2015. aastal sõlmitud tuumalepet. Selle järgi pidi Iraan suuresti kärpima oma tuumaprogrammi ja vähendama uraanivarusid 15 aasta jooksul 98% võrra. Vastutasuks loobusid lääneriigid Iraani-vastastest sanktsioonidest. Iraani tegevusel on silma peal hoidnud rahvusvahelised vaatlejad ja organisatsioonid.

Iraani võimud vastasid Iisraeli peaministri süüdistustele eitavalt, süüdistades Netanyahut inimeste lollitamises.

USA president Donald Trump on juba ammu tahtnud Iraaniga sõlmitud tuumaleppest loobuda ja Iisrael on algusest peale selle leppe vastu olnud. Trump on lubanud 12. maiks langetada otsuse, kas ta taganeb Iraani tuumaleppest. Euroopa riigid on kokkuleppe jätkumisest huvitatud.

Tuumakokkuleppe sõlmisid 2015. aastal USA, Iraan, Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Hiina ja Venemaa.