Kesk-Ameerikast pärit migrandid ummistavad USA-Mehhiko piiripunktiFoto: Reuters/Scanpix
Maailm
30. aprill 2018 18:19

Mitmesajapealine migrantide karavan jõudis USA-Mehhiko piirile (18)

Karavan, mis koosneb peamiselt Kesk-Ameerikast pärit migrantidest, jõudis viimaks USA-Mehhiko piirile. Karavanis liikujate sõnul kogunesid nad suurde rühma selleks, et pikal teekonnal end teeröövlite ja muude kurjategijate eest kaitsta.

San Diego linna lähistel San Ysidro piiripunkti jõudnud migrandid peavad aga Mehhiko poole peal ootama. USA piirivalvuritel pole lihtsalt põgenikekeskuses rohkem ruumi, et neid majutada. Karavanis on umbes 400 inimest, kellest paljud on väikesed lapsed, vahendab ABC News. Ühel hetkel oli karavan suisa 1000-pealine. Ka ei kogunenud kõik selles reisinud inimesed esimese asjana San Ysidrosse. Paljud jäid Mehhiko piirilinna Tijuanasse ootama, mis saab nende saatusekaaslastest, mõned otsivad Tijuanas õigusabi, et piiri ületamisel vähem takistusi oleks. Seega on raske öelda, kui palju on USAsse suundujaid kokku.

Kõige rohkem on karavanis rändureid Hondurasest. Nad väidavad, et on põgenikud, keda USA on seaduste järgi kohustatud vastu võtma ja kaitsma. Kuid nagu vahendab BBC, leiavad piirikontrolli töötajad Kesk-Ameerikast pärit sisserändajate puhul enamasti siiski, et need väited pole tõesed. Tõsi küll, Hondurast, nagu ka mitmeid teisi Kesk-Ameerika riike, räsivad igapäevane vägivald, narkokuritegevus ja -jõugud.

San Ysidro piiripunkti viib väike jalakäijate sild. USA piirivalve sõnul jõudsid nad mõned inimesed vastu võtta, kuid rohkem sinna enam ei mahu. Piirivalvurid peavad enne järgmiste üle silla lubamist menetlema neid inimesi, kes keskuses juba on. Piiri taha jäetud rändurid seadsid ööseks üles laagri.

Piiri taha jäetud rändurid magavad laagris Foto: Reuters/Scanpix

Seaduse järgi ei saa piirivalvurid inimesi, ka neid, kel puuduvad korrektsed reisi- ja muud dokumendid, piirilt tagasi saata, kui inimene väidab, et tal on kodumaale naasmise ees hirm. Piirivalve on kohustatud neid inimesi küsitlema ning selgitama välja, kas inimene räägib usutavat juttu ning on päriselt kodumaal tagakiusatu või surmaohus. Kui jutt näib usutav, saadab ametnik migrandi juhtumi ülevaatamiseks kohtusse.

Olukord piiril on rahutu. USA poolel on nii karavani toetavad kui selle vastu protestivad inimeste rühmad. Nii segane on olukord, et piiritarale roninud inimestest osad näivad hõikavat karavanile toetavaid loosungeid, teised aga sõimavad neid.

Karavanis reisijatest osad on leplikud, kuid paljud on pahased. Mõned kahtlustavad, et piirikontroll kõigest venitab, teised ei mõista, miks piiril nii vähe inimesi töötab.

„Ühendriikide valitsus on planeedi kõige võimsam valitsus,“ kurdab üks sissrändaja. „Üks kõige rikkamaid. Suudavad nädalaga ehitada Iraaki sõjaväebaasi, aga paarisadat põgenikku menetleda ei suuda. Mina seda ei usu.“

Foto: Reuters/Scanpix