Krimi

MÕRVAPROTSESS TALLINNAS: tähelepanu ihkav mees kiitles Facebookis tapmise, vägistamise ja röövimisega (59)

Arno Põder, 30. aprill 2018 15:13
Foto: Kuvatõmmis
Harju maakohtu ette toodi esmaspäeval keskealine mees, kes tabati koos verise noaga ja väitis politseile, et kavatses veel palju inimesi surnuks pussitada. Teda süüdistatakse mõrvas, kahes vägistamises ja röövimises.

Politseile laekus mullu novembri keskel kaks ärevat teadet järjest. 12. novembri õhtul kella 18.30 ajal tungis Tallinnas hipodroomi juures tundmatu mees kallale naisele. Ründaja lohistas kannatanu metsatuka juurde, kus peksis ja vägistas teda, röövis asjad ning põgenes sündmuskohalt. Hiljem selgus, et pärast juhtunut suundus mees pangaautomaadi juurde, kus võttis naise pangakaarti kasutades välja 600 eurot. 

Samal teemal

Juba loetud tunnid hiljem saabus hädaabikõne Koplist, kus garaažide juures tungiti pärast südaööd kallale ka teisele naisele, keda üritati samuti vägistada ja röövida. See kannatanu pääses hullemast ainult tänu möödakäija sekkumisele. "Õnneks kuulis naise karjeid üks mees, kes tormas talle appi," rääkis ringkonnaprokurör Natalia Miilvee. Ründaja põgenes aga sündmuskohalt. 

Tallinnas juhtub tavaliselt vaid paar korda aastas, et võõras mees vägistab avalikus kohas naise – seetõttu oli selge, et pealinna tänavail tegutseb sarivägistaja. Politsei asus palavikulise kiirusega tööle ja juba kaks päeva hiljem õnnestus võimalik süüdlane tuvastada. Kahtlus langes 39-aastasele Enrikole, keda on ka varem seksuaalkuritegude eest karistatud. Ilmselt sellepärast vahetas enne Aimerina tuntud mees ka oma nime.

Uurijatel õnnestus Enriko asukoht välja peilida paari tänava täpsusega ja tema tabamiseks käivitus suur politseioperatsioon. Mees nabiti kinni otse tänaval, kuid politseinike üllatuseks oli tal kaasas ka verine nuga. Samas piirkonnas asuvast majast leiti jõhralt surnuks pussitatud 45-aastane mees, kes oli Enrikoga varasemast tuttav. 

Süüdistuse kohaselt röövis Enriko tuttavalt pangakaardi ning seejärel tappis ta piinaval viisil. „Meest löödi korduvalt noaga selga, kõhtu ja kaela. Lisaks olid ohvril noaga välja torgatud mõlemad silmad. Kogutud andmed viitavad sellele, et tapmise motiiviks oli soov kasutada ohvri maja elamiseks,“ kirjeldab prokurör.

Uurimisversiooni kohaselt kavatses mees pärast mõrva toimepanemist röövitud pangakaardiga raha välja võtta. „Selleks ajaks olid politseinikud talle jälile saanud ning mees peeti kahtlustatavana kinni samas piirkonnas pärast majast lahkumist,“ ütleb Miilvee.

Pool tundi varem kohale jõudes oleks politsei ehk saanud veel tapetu elu päästa. Juhtumi uurimisega tegelnud inimesed olid seetõttu löödud ja kurvad. “Uurijad tegid selles asjas lühikese ajaga ära tohutu töö. Nad andsid endast kõik, et kahtlustatav võimalikult kiiresti kätte saada,” lisab prokurör Miilvee.

Ootab kohtusse telekaameraid

Võimalik, et tänu kiirele sekkumisele hoiti ära veel palju hullem veretöö. Kinnipidamisel teatas Enriko nimelt politseinikele, et kavatses esimeses ettejuhtuvas baaris või poes valimatult inimesi surnuks pussitada. Kas ta oleks ka päriselt need plaanid teoks teinud, ei saa me õnneks kunagi teada. Mehe käitumisest ja jutust jääb igal juhul mulje, et ta soovib võimalikult suurt avalikkuse tähelepanu. Kohtus on ta mures, kas telekaamerad ikka kohale tulevad.

Kui vaadata ringi Enriko Facebooki-lehel, siis jääb mulje, et mõistusega pole mehel asjad päris korras. Ta kirjutab, et kogu maailma kontrollib raadiolainete abil Maatriksi-nimeline rühmitus, mis piinab teda jõhkralt juba aastaid ja üritab ära tappa. Nii on ta võtnud oma elu eesmärgiks vandeseltslaste paljastamise ja postitab kõikjale käsikirjalisi märkmeid nende tegevuse kohta.

Kümnete pööraste postituste taustal ei mõju esmapilgul väga kummaliselt ka viimane, mille Enriko tegi mullu 14. novembril. Mees annab seal teada, et pärast aastaid kestnud tagakiusamist otsustas ta reageerida. “Ma hakkasin 12.11.2017 õhtul lihtsalt väga jõhkralt kõigile vastu tegema: röövima, vägistama, tapma jne,” kirjutab Enriko ja lisab, et kui Maatriks tegutseb päriselus salaja ja kavalalt, siis temal sellist võimu ei ole ning ta teeb kõike otseselt ja avalikult.

Arstid tunnistasid süüdivaks

Pool aastat hiljem toob politseikonvoi Enriko kohtusaali ja saab selgeks, et Facebookis avaldatu leidis päriselt aset. Mehe vaimset tervist hinnanud psühhiaatrid jõudsid järeldusele, et ta suudab ka oma tegude eest vastutada. Kohtus kõlab lausa sõna “simuleerib”. Mees pole arstide hinnanguga rahul ja taotleb uue ekspertiisi korraldamist. Kohus otsustab, et tohtrid peavad tulema istungile tunnistusi andma ja siis selgub, kas on vaja täiendavat ekspertiisi. 

Paratamatult tekib küsimus, kuidas said asjad nii kaugele jõuda, et üks inimene on surnud ja veel kaks raske kuriteo ohvriks langenud? Kõik toimus ju inimeste silme all sotsiaalmeedias. Enriko hakkas vandenõukirju avaldama juba eelmise aasta kevadel. Ta kahtlustas ka mitmeid tuntud inimesi ja oma tuttavaid Maatriksi heaks tegutsemises. Üks mainitud inimene kirjutas kommentaariks: “Olen sattunud üle tüki aja muljetavaldavasse nimekirja”. Nii et eriti tõsiselt ta Enriko juttu ei võtnud. Peale selle postitas mees kurjakuulutavaid fotosid: hunnik tulirelvi, mitu fotot politseijuht Elmar Vaherist ja korduva motiivina pilt vikatimehest. Ühele surmatooja pildile kirjutas ta inglise keeles juurde: “It's me”, see olen mina.

Varem keegi ei teatanud

Prokurör Miilvee nendib, et sarnaseid vandenõuteoreetikuid tegutseb maailmas tuhandete kaupa ja ühtegi inimest Enriko otseselt vägivallaga ei ähvardanud. “Mitte keegi ei teatanud enne kuritegude toimumist Enriko postitustest ka politseile,” lisab ta. Kui mees hakkas Facebookis rääkima tapmisest ja vägistamisest, siis oli juba liiga hilja ja politsei oli niigi tema kannul.

Samuti hakkab silma, et Enriko tuhandete Facebooki-sõprade seas leidub vaid käputäis Eestist pärit inimesi. Ta elas Maatriksi kogukonnas ja sealt enam väga tihti välja ei sattunud. Sotsiaalmeedias kirjutab Enriko, et ta on pärit Antslast ja elab Tallinnas. Mees on teinud juhutöid ja tegutsenud Soomes ehitajana. Internetis postitab ta vandenõuteooriate vahele pilte ilusatest naistest ja tal on konto mitmel Eesti tutvumissaidil. Enriko luiskab seal, et tal on keskharidus, kuigi tegelikult piirdus mehe koolitee kaheksa klassiga.

Tartu vangla tõi tollal oma hinnangus veel välja, et uue seksuaal- ja vägivallakuriteo toimepanemise tõenäosus on Enrikol viie aasta jooksul üle 63% ehk väga kõrge. Vähem kui viis aastat hiljem seisabki mees jälle kohtu ees. Harju maakohus hakkab talle esitatud süüdistusi arutama 22. augustil 2018.

Urmet Tambre: jooksime ajaga võidu

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juhi Urmet Tambre sõnul kohtab nii räige käekirjaga kuritegusid Eestis harva. „Esimese kuriteoteate laekumisel saime aru, et mees on üliohtlik ning tuleb kiiresti tabada. Juhtumiga hakkasid tegelema kriminaalpolitseinikud, piirkonnapolitseinikud, kiirreageerijad ja patrullid. Mehe tabamisel mängis kandvat rolli isikuvastaste kuritegude talituse hea vaist, kiire infovahetus kolleegide vahel ning infokillud kodanikelt,“ rääkis Tambre.

Politsei sai ka teada, et mehe sotsiaalmeediakontol on viiteid ohtlikule käitumisele. Just need vihjed aitasid lähemale kahtlustatava tuvastamisele ja tabamisele. Tambre kinnitusel jooksid uurijad sõna otseses mõttes ajaga võidu: „Kahjuks sai üks inimene surma, kuid olen kindel, et mehe tabamine hoidis ära järgmised rasked kuriteod.“

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee