Eesti uudised

Kadri Simson riigikogus: hakkame Rukkirahu kanalit regulaarselt süvendama (7)

Maarit Stepanov, 30. aprill 2018, 18:01
Majandus- ja taristuminister Kadri Simson Foto: Robin Roots
Majandus- ja taristuminister Kadri Simson ütles esmaspäeval riigikogu ees seistes, et mandri ja Hiiumaa vahelise parvlaevaühenduse edaspidiseks parandamiseks võetakse ette Rukkirahu kanali süvendustööd, kuid nendega paralleelselt otsitakse lahendusi, mis aeglustaksid kanali täitumist setetega.

Vabaerakonna ja Reformierakonna fraktsioonide liikmed esitasid majandus- ja taristuminister Kadri Simsonile arupärimised, mis olid ajendatud probleemidest mandri-Eesti ja Hiiumaa vahelise parvlaevaühendusega. Vabaerakonna nimel kõnelenud Monika Haukanõmm ütles, et ei saa rahul olla olukorraga, kus praamiühendus Hiiumaa ja mandri vahel on küsitav. "Hiiumaal on ühendus mandriga elulise tähtsusega teenus. See ei ole küsimus suvalisest vaba aja veetmise teenusest," ütles ta.

Samal teemal

Haukanõmm tõi veel lisaks välja, et märtsis ja aprillis ilmnenud probleemid ei saanud tulla üllatusena, sest praamiühendus on olnud häiritud varemgi, näiteks 2016. aasta oktoobris. Siis puhastati kanal traalimisega kividest ja pinnasevallist. Süvendustöid tehti Rukkirahus viimati aga 2014. aasta oktoobris.

Arupärijad rõhutasid, et varasemast on teada, et veetaseme langus tekitab probleeme vähemalt kahel korral aastas. "Kahjuks on aga süvendamistööd kavandatud augustisse 2018," nentis Haukanõmm.

Arupärimise esimene küsimus keskendus sellele, miks ei planeeritud Rukki kanali süvendamiseks vajalikke vahendeid 2017. aasta riigieelarvesse ning vajalike ettevalmistustega nagu vee erikasutusioa taotlemisega ei alustatud juba mullu?

Kadri Simson vastas, et riigieelarve kavandamine on pikaajaline protsess. "Seega algas 2017. aasta eelarve planeerimise menetlus juba 2016. aasta kevadel. Esitatud eelarves ei olnud vahendeid Rukkirahu kanali süvendamiseks," tõi ta välja ja lisas, et ka 2016. aasta oktoobris tehtud traalimistööde järel ei esitanud ükski riigikogus esindatud fraktsioon ettepanekut eelarves muudatuse tegemiseks. "Süvendustöödeks vajalikud vahendid on planeeritud 2018. aastasse," ütles Simson ja lisas, et raha on planeeritud ka tulevaste aastate eelarvetesse, et edaspidiselt saaks taolisi töid teha korrapäraselt.

Simson lisas, et süvendustöödeks tarviliku vee erikasutusloa taotlmine võtab tavaliselt kuus kuud. Möödunud aasta lõpus tegi veeteede amet selle saamiseks ka taotluse ning vajaliku loa sai amet 14. märtsil. Ent selle olemasolust hoolimata ei saa töid enne käesoleva aasta augustit alustada. "Ma ei ole kalateadlane, aga ma saan aru, et need piirangud, mis ei luba enne 1. augustit pihta hakata, puudutavad kalade kudemist," võttis Simson keskkonnaministeeriumi poolt seatud piirangud tööde tegemiseks lühidalt kokku.

Arupärijad küsisid: "Olete sotsiaaimeedias väitnud, et hiidlaste praeguste murede allikaks on paari aasta tagused valeotsused. Milliseid otsuseid konkreetselt silmas peate?" Simson vastas: "Ma pidasin silmas 2016. aasta otsust asendada süvendamine setete traalimisega."

Simsoni sõnul on raha täiendavateks süvendamisöödeks ette nähtud ka 2020. ja 2022. aasta riigieelarvetesse. Ta lisas, et samaaegselt uuritakse ka võimalusi, kuidas vältida setete kogunemist Rukkirahu kanalisse. Minister kinnitas, et esmased uuringud on selleks geoloogiateenistus ka juba teinud.

Simsoni tõi näite, et Rukkirahu kanaliga seotud probleemidest on kirjutatud ka 2010. aastal. Ta lisas aga, et siis olid olemas varulaev, mis tavalisest madalama veetaseme korral kasutusele võeti.

"Võtan hiidlaste murede lahendamist väga isiklikult," ütles Simson. "Esktreemseid ilmaolusid ei saa ükski ministeerium ära hoida." 

Arupärimised esitasid Jüri Adams, Arno Sild, Maire Aunaste, Andres Herkel, Martin Helme, Henn Põlluaas, Külliki Kübarsepp, Raivo Aeg, Monika Haukanõmm, Krista Aru, Ain Lutsepp, Andres Ammas, Artur Talvik, Heidy Purga,Remo Holsmer,Keit Pentus-Rosimannus,Madis Milling,Kalle Laanet,Urmas Kruuse,Toomas Kivimägi, Yoko Alender, Urve Tiidus, Lauri Luik.

7 KOMMENTAARI

p
pole paha 2. mai 2018, 17:52
Pealkirjast ei selgu, kas tegemist on Eesti või Vene kanaliga või alustab Simson intensiivset krüptoraha kaevandamist.
s
See 2. mai 2018, 17:44
Simson võib võimu nimel kõike suust välja ajada.Pärast ütleb,et ei ole ega tule ka.
Loe kõiki (7)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee